okey oyna

Web Tasarım Nedir ve Nasıl Yapılır

İnternet çağında yaşıyoruz. Bu nedenle her sektör varlığını internette devam ettirmektedir. Dolayısıyla rekabette artık internet üzerinden yapılmaktadır. Çünkü insanlar, artık ulaşım gibi şeylerle uğraşmamakta, ihtiyaçlarını bir tıkla yapmaktadır. Müşteri sayısını arttırmak ve gelişmek isteyen işletmeler, bu nedenlerden dolayı web sitesi kurmalıdır. Bunun içinde bir web tasarım firmasıyla çalışılmalıdır. Webdu, Antalya web tasarım alanında profesyonel hizmet veren firmalardan biridir.

Web Tasarım Nedir?

Hizmet amaçlı yapılan web sitelerinin tasarlanma sürecine web tasarım adı verilir. Tasarlanma süreci bittikten sonra site erişime açılır. Burada önemli olan sitenin kaliteli bir şekilde tasarlanmasıdır. Tasarım, ihtiyaçları karşılamazsa müşteri zorluk çekecektir. Bu da işletme için müşteri kaybına neden olacaktır. Bu nedenle çalışılacak web tasarım firması çok iyi araştırılmalıdır.

Web Tasarımın Aşamaları ve Önemi

Her sitenin amacı farklıdır. Bu farklılık, aynı sektördeki firmalar içinde geçerlidir. Bu nedenle site, en başta ihtiyaçlara karşılık verebilmelidir. Bunun yanında site sahibi de kullanırken zorluk çekmemelidir. Analiz, talepleri karşılama gibi etkenleri kolaylıkla yapabilmelidir. Webdu, Antalya web tasarım alanında birçok faktörü göz önünde bulundurur.

Bunlar;

  • Akış
  • Renk düzeni
  • Grafik tasarımı
  • İçerik düzenlemesi
  • Plugin
  • Server

Akış, sitenin içeriklerinin hangi amaçla kullanıldığının kolayca anlaşılmasını sağlar. Bu sayede hangi sayfanın nasıl öne çıkarılabileceği planlanabilir.

Renk düzeni, sitenin görüntü kalitesinde etkilidir. Renk düzeni ne kadar iyi ise kullanıcı sayısı da o kadar artar. Son yapılan araştırmalara göre renklerin ticarette psikolojik etki yarattığı görülmüştür. Örneğin; mavi ve mor renkler alışveriş yapma isteğini arttırmaktadır.

Grafik tasarımı da görüntü kalitesini etkilemektedir. Sitedeki şemalar, resim ve videolar ne kadar iyi ve düzenli olursa sitenin kalitesi de o kadar artar. Sitenin her yerini grafiklerle doldurmakta sitenin kalitesini düşürür. Bu nedenle dengeye dikkat edilmelidir.

İçerik düzenlemesinde SEO uyumu dikkate alınır. Sitede bulunan metinlerin SEO uyumlu olması önemlidir. İçerikler SEO uyumlu olursa Google botlarını daha sık gönderir. Böylelikle site, aramalarda üst sıralarda çıkar.

Plugin, bilinen bir terim değildir. Ancak web tasarımın olmazsa olmazlarındandır. Sitenin, ön ve arka ucu demektir. Sitedeki yazılım bileşenlerinin uyumlu görünmesini sağlar.

Server: Web tasarımda yardımcı etkendir. Tasarımın öne çıkmasını ve iletişimin hızlı olmasını sağlar.

Daha fazla bilgi almak isterseniz https://www.webdu.com.tr adresinden Webdu Ajans’a ulaşabilirsiniz.

Okey Oyna
 528 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir