VPN Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnternette yavaşlık sorunları ve internet yasakları kullanıcıları VPN kullanmaya yönlendiriyor. Peki VPN nedir? VPN nasıl kullanılır? VPN ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

vpn-guvenli-internet

Bütün ülkelerin internet çıkış kapıları vardır. Ülkedeki internet servis sağlayıcılar ise bu kapılardan dünyaya çıkış sağlarlar. Bazen internette yaşanan genel yavaşlamaların sebebi bu kapılarla ilgillidir.

Eğer internette bir yavaşlama oluyorsa, genel olarak VPN kullanımıyla bu yavaşlığı atlatabiliyorsunuz. Çünkü VPN sanal olarak bulunduğunuz ülkede değil, başka bir alanda internete giriyormuş gibi sanal bir tünel oluşturmaktadır.

Sadece bu kadar da değil. Yasaklanan sitelere erişim ve daha az iz bırakarak internette gezmek gibi pek çok artısı olan VPN ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda derledik.

Bu yazımızda VPN tanımını yapacak ve VPN ile ilgili az bilinen detayları açıklayacağız. İşte pek çok kişinin aklına takılan VPN nedir? NPN nasıl çalışır? gibi soruların cevapları.

VPN Nedir?

Kimileri için yasaklı sitelere girmenin bir yolu olan VPN, aslında bu amaca hizmet etmek için tasarlanmadı.

Açılımı Virtual Private Network olan VPN, Türkçe‘si Sanal Özel Ağ olarak adlandırılmaktadır.

VPN, temel olarak ağlara uzaktan erişim sağlayan bir sistemdir. Yani VPN kullanıcısı, bulunmadığı bir noktadaki ağa erişebilir ve veri aktarımında bulunabilir.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN istemcisi, iki nokta arasında sanal bir ağ sürücüsü oluşturur. Daha sonra kullanıcıya karşıdaki ağdan bir IP verir. Kullanıcı bu IP ile izin verilen bağlantılara erişim sağlayabilir.

VPN tarafından oluşturulan ağ sürücüsü şifreli olduğu için uzmanlar kullanıcının var olduğunu bilir. Fakat ağdan iletilen veriler ağın şifreli olması sebebiyle tanınmaz.

VPN Türleri Nelerdir?

2 çeşit VPN türü bulunmaktadır. Bunlar uzaktan erişim ve siteden siteye olarak bilinmektedir.

Uzaktan erişim VPN, çalışma ortamında olmayan VPN kullanıcısının internet aracılığı ile özel ağdaki sunucuya erişimini sağlar. Siteden siteye VPN ise iki farklı kuruluş arasındaki ortak bir ağ üzerinden, yönlendirilmiş bağlantı kullanılmasını sağlar.

Sonuç olarak VPN, sadece yasaklı sitelere girmek için geliştirilen bir sistem değildir. VPN, kullanıcıların sanal ağlar oluşturmasını ve bu ağlar ile işlerini kolaylaştırmasını sağlar.

VPN Nasıl Kurulur?

Ücretli ve ücretsiz VPN uygulamalarını bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza indirip kurabilirsiniz. Tunnelbear, Hotspot Shield VPN gibi uygulamaları indirebilirsiniz.

Ücretsiz VPN hizmetlerinde belli bir hız kotası uygulanır. Daha hızlı bağlanmak için ücretli paketleri satın almak gerekiyor.

Ayrıca Google Chrome ve bazı tarayıcılarda ZenMate gibi VPN eklentilerini kurarak bilgisayara program kurmadan tarayıcı üzerindeki işleri VPN ile hızlı bir şekilde yapabilmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.