VoLTE, 4.5G‘nin Türkiye‘de aktif olmasıyla birlikte kullanmaya başladığımız bir teknoloji. Peki VoLTE nedir? VoLTE nasıl çalışır? VoLTE ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Nisan ayı itibariyle kullanıma sunulan 4.5G teknolojisiyle birlikte ülkemizde LTE ile beraber çıkan pek çok teknoloji kullanılmaya başlandı. Bunlardan birisi de VoLTE teknolojisi.

VoLTE Nedir? VoLTE Ne İşe Yarar?

Türkiye’de 4.5G adıyla anılan Long-Term Evolution LTE Teknolojisi, 2G ve 3G’den farklı olarak sadece mobil veri üzerine yoğunlaşıyor.

4.5G şebekelerinin çoğunluğunda 4.5G teknolojisiyle sesli arama yapıldığında çağrı 2G yada 3G şebekesi üzerinden gerçekleşiyor. Bu da çağrı başlatma süresinde 5-6 saniyeye varan bir gecikmeye neden olabiliyor.

Ancak VoLTE teknolojisi ile ses aramaları da veri üzerinden (VoIP) 4.5G şebekesi ile gerçekleştiriliyor. Böylece VoLTE teknolojisi ile çağrı başlatma süreleri 1-2 saniyeye indirilirken kullanıcılara daha hızlı şebekeye erişim ve bağlantı hizmeti sunuluyor.

Ayrıca ses iletimi mobil veri üzerinden gerçekleştirildiği için ses kalitesi de en yüksek çözünürlükte (HD) sunuluyor. VoLTE özelliğiyle arama yapmak için hem arayan hem de aranan telefonun VoLTE özelliğini desteklemesi gerekiyor.

VoLTE İle HD Telefon Görüşmeleri

Voice over Long-Term Evolution‘ın kısaltması olan VoLTE, özetlemek gerekirse 4. nesil kablosuz telefon teknolojisi olan 4G‘nin zenginleştirilmiş hali olarak açıklanabilir. Bu teknoloji ile 4.5G’nin sunduğu avantajlar telefon görüşmeleri ile birleştiriliyor.

VoLTE ile hayatımıza giren en büyük yeniliklerden birisi HD+ olarak adlandırılan berrak ses kalitesi. WhatsApp gibi uygulamalarla yapılan sesli görüşmelerin pürüzsüz ve kaliteli hali bir çok kullanıcıyı etkilemektedir. İşte bu teknoloji ile o berrak ses kalitesine normal telefon görüşmelerinde sahip olunabiliyor.

Ayrıca telefon görüşmelerinde yapılan konferanslar, VoLTE ile bir adım daha ileriye giderek görüntülü olarak gerçekleştirilebiliyor. Tabi VoLTE ile gelen yenilikler bunlarla sınırlı değil. Telefon görüşmeleri yaparken mobil veri bağlantısının kesildiğini fark etmişsinizdir. VoLTE aynı anda veri ve ses kullanımına izin verdiği için telefon görüşmeleri sırasında telefonunuz arka planda dosya indirmeye vs. devam edilebilir.

Birisini aradığınızda bazen telefonun çalması 5 – 10 saniyeden daha fazla sürebiliyor. Bu teknoloji ile sesli aramaların bağlanması neredeyse 1 saniye içinde gerçekleşiyor. 4.5G teknolojisi henüz hayatımıza girmeden ülkemizde test gerçekleştiren bir GSM operatörü, VoLTE ile yüksek kaliteli sesli çağrıyı 0,372 saniye içinde kurmayı başarmıştı.

Ayrıca VoLTE ile görüşmelerinize konum gibi ögeleri ekleyebilmek de mümkün olabiliyor. Örnek vermek gerekirse bir arkadaşınıza yemeğe gidiyorsunuz ancak yolda aracınız bozuldu. Arkadaşınızı durumu anlatmak için ararken bulunduğunuz konumu görmesini sağlayabilirsiniz.

VoLTE Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

VoLTE teknolojisini kullanabilmeniz için telefonunuzun LTE teknolojisini desteklemesi gerekiyor. Tabi gerekli şartlar bununla sınırlı değil. Operatörünüzün de VoLTE teknolojisini aktif olarak kullanıma açması gerekli. Volte ücretsiz bir servistir. Arama ücreti her zaman olduğu gibi arayan kişiden alınacaktır.