Volkswagen ID.Life Tanıtıldı

Volkswagen ID.Life

Volkswagen yeni konsept elektrikli otomobili ID.Life modelini resmi olarak tanıttı.

VW’den Yeni Konsept Otomobil: ID.Life

Alman otomobil devi Volkswagen ID.Life isimli yeni konsept elektrikli otomobiline resmiyet kazandırdı. Bu elektrikli araç portatif yapısı ve boyutları ile marka çizgisinin dışına çıkıyor.

Günümüz elektrikli araçlarının önündeki en büyük engel yüksek fiyatları. Sıradan içten yanmalı otomobillerin üretim maliyetleri elektrikli otomobillere göre oldukça düşük fiyatlı olduğu için pek çok üretici şirket elektrikli araçlara geçişte zorluk yaşıyor.

Volkswagen firması da çok uzak olmayan bir gelecekte bu üretim maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor. Son olarak ID.Life isimli şehir dostu, küçük boyutlu, elektrikli konsept aracına resmiyet kazandırarak markanın izlediği yolun hangi yöne doğru gideceğine dair bizlere ipuçları veriyor.

ID.Life’ın İç Tasarımı Nasıl Olacak?

Volkswagen küçük bir şehir otomobili yapmak istiyor. Almanya merkezli üretici tampondan tampona uzunluğu 410 cm, genişliği 184 cm ve yüksekliği ise 160 cm olan, yüksek hatchback veya küçük crossover diyebileceğimiz, bu bakımdan Hyundai’ın Venue modeline benzer ancak farklı olarak kullanıcıların çatısını çıkartmasına izin verdiği bir model ile karşımıza çıktı.

ID.Life elektrikli araç ile genç alıcılara da hitap etmek isteyen Volkswagen, bu araçta küçük boyutlarına rağmen, salon gibi rahat edilebilecek bir iç mekan sunuyor. Olabildiğince iç tasarımı sade tutmaya çalışan firma, ön gösterge paneline 86 cm’lik bir ekran konumlandırmış ancak bu ekran bilgi / eğlence sistemi olarak kullanılamıyor. Onun yerine ön konsol üzerinde isteğe bağlı olarak açılabilen radyo, navigasyon, müzik, film ve oyun oynamak için bile kullanılabilecek bir ekran mevcut.

VW ID.Life’ın Kaputunun Altında Ne Var?

Diğer elektrikli araçların aksine Volkswagen büyük bir değişiklik yaparak, bu araçta önden çekişli bir sistem kullanmış. Bu araç 234 beygir gücüne ve 290 Newton-metre torka sahip.

Elektrik motorunun verdiği yüksek ivmelenme ile 0’dan 100 km’ye hızlanması 6.9 saniye olan bu araç için en yüksek 400 kilometre menzil sunan, 62 kilowatt-saatlik bir lityum iyon batarya da şimdilik yeterli diyebiliriz.

Volkswagen bu otomobilinde özellikle ID‘yi vurguluyor. Bu araç şimdilik yalnızca bir konsept. Bu nedenle gidip satın alma imkanımız yok. Ancak bu aracın 2025 yılında satışa çıkması beklenen bir modelin ilk prototipi olduğu yönündeki haberlerin de doğru olma ihtimali oldukça yüksek.

Volkswagen ID.Life Fiyatı

Türkiye‘de de satışa çıkması beklenen elektrikli otomobilin başlangıç fiyatının 20 bin Euro olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.