VoIP Nedir?

VoIP

VoIP nedir, ne işe yarar sorularının cevapları ve tüm merak edilenler yazımızda.

Voice Over Internet Protocol Nedir?

Geleneksel telefon sistemini ortadan kaldıran bir teknoloji olan VoIP, daha çok kurumsal firmalar tarafından tercih ediliyor. VoIP’i kısaca açıklamak gerekirse, internet üzerinden uygun fiyata sabit telefon görüşmesi yapmak diyebiliriz.

Günümüzde bireysel telefon kullanımları akıllı telefonlar üzerinden yapılıyor. Ancak kurumsal firmalar ya da evden çalışan şahıs şirketi olanlar sabit telefona ihtiyaç duyuyorlar. Geleneksel telefon sistemleri evinize / işyerinize bakır kablolar döşeyerek geldiği için oldukça zahmetlidir ve yüksek ücretli tarifeler içerir. VoIP sistemi ise bunların hiçbirisine ihtiyaç duymadan telefon hizmeti kullanmanızı sağlıyor.

VoIP teknolojisi 1990’lı yılların başından itibaren ABD gibi ülkelerde hem bireysel hem de kurumsal amaçlarla kullanılıyor. Türkiye‘de ise yakın zamana kadar çok yaygın değildi. Ancak internet hizmetinin kalitesinin artması ve yaygınlaşması ile artık birçok firma bu hizmeti vermeye başladı.

VoIP, Voice Over Internet Protocol yani internet üzerinden ses protokolü ifadesinin kısaltmasıdır. Daha anlaşılır haliyle VoIP, ses verilerini internetten aktararak online telefon görüşmesi yapmanızı sağlayan bir teknolojidir. Doğrudan internet bağlantısı ile çalışıyor.

Geleneksel telefon sisteminde telefon bağlatmak istenildiğinde evinize / işyerinize en yakın bağlantı noktasından bakır kablolar içeri kadar getirilir ve telefon bağlanır. Çoğunlukla sabit telefon fiyatları yüksek oluyor. VoIP sistemi ise zaten evinize / iş yerinize bağlatmış olduğunuz internet hizmetini kullanarak size telefon hizmeti sunuyor.

VoIP Ne İşe Yarar?

Birkaç kişinin çalıştığı küçük bir firmanız ya da evden çalışmakta olduğunuz bir şahıs firmanız var diyelim. Resmi işlemler için, müşteri ile iletişim için, her çalışanın masasına koymak için ya da en azından mobilden çok daha sağlıklı bir bağlantı için bir sabit telefona ihtiyaç var. İşte VoIP tam da bu noktada devreye giriyor.

Zaten evinize / iş yerinize aldığınız bir internet bağlantınız var. VoIP sistemi ilave bir kuruluma ihtiyaç duymadan var olan internet bağlantısını kullanarak bir de telefon hizmeti kullanmanızı sağlıyor. İnternet bağlantınız ne kadar güçlü ise VoIP konuşma kaliteniz de o kadar güçlü olacaktır.

VoIP Nasıl Çalışır?

VoIP sistemi ile internet üzerinden telefon hizmetini kullanmak istiyorsanız ilk ve en temel ihtiyacınız güçlü bir internet bağlantısı. Yüksek hızlı olmasına gerek yok, saniyede ihtiyacınız olan internet hızı yalnızca 0,1 Mbps. Ancak kesintisiz ve kaliteli bir telefon hizmeti için internet bağlantısının kesilmemesi gerekiyor.

Eğer kullandığınız analog bir telefon varsa onu VoIP sistemi ile kullanmak için ATA isimli bir ara cihaza ihtiyacınız var. Bu cihaza telefonunuzu ve ethernet kablonuzu bağladıktan sonra normal telefon görüşmesi esnasında ses verileriniz internet ortamına, oradan da karşı tarafa aktarılacak.

Eğer kullandığınız analog bir telefon yoksa bir VoIP uyumlu telefon satın almanız gerekiyor. Yeni nesil VoIP uyumlu telefonlar hem ethernet kablo ile hem de Wi-Fi üzerinden kablosuz olarak bu hizmeti veriyor. VoIP uyumlu telefonların bazıları standart telefon kullanımı dışında farklı hizmetler de verirler.

VoIP Sisteminin Avantajları

Daha önce de belirttiğimiz gibi VoIP internet üzerinden telefon hizmeti daha çok kurumsal firmalar ya da evden çalışan şahıs friması sahipleri için uygun. Bireysel kullanımlar için GSM operatörlerinin kampanyalar kapsamında verdikleri dakikalar yeterli olacaktır. Profesyonel bir kullanım olmadığı için WhatsApp ve benzeri uygulamalardan yapılacak telefon görüşmeleri de yeterli hizmeti sunacaktır.

Profesyonel bir kullanım için WhatsApp, Skype ve benzeri hizmetlerden telefon görüşmesi yapmak uygun değil. Zaten her numarayı arayamazsınız. VoIP hizmeti ise bildiğimiz sabit telefon gibi çalışıyor, istediğiniz numarayı arayabilirsiniz. Aynı şekilde her numara da sizi arayabilir.

Geleneksel telefon bağlantıları özellikle yurtdışı aramalarında, oldukça yüksek tarife ücretlerine sahip olabilir. Hizmet sağlayıcınıza göre değişse de VoIP sistemi çok daha uygun fiyatlı olacaktır. Özellikle hemen her gün yüzlerce kişinin arandığı bir firmanız varsa VoIP gerçek anlamda hayat kurtarıcı olacaktır.

Eğer kullandığınız bir sabit hattınız varsa bu numarayı yeni sağlayıcınıza taşıyarak VoIP sisteminde de kullanabilirsiniz. Eğer sabit bir hattınız yoksa şehir ön kodlu numara alabilir ya da 0850 gibi coğrafi bölgeden bağımsız bir numara da alabilirsiniz. Bu durum da yine VoIP hizmet sağlayıcınıza göre değişiklik gösterebilir.

VoIP Kullanılır mı?

Kurumsal bir firmanız varsa ya da evden çalışan bir şahıs şirketi sahibiyseniz mutlaka VoIP sistemini kullanmalısınız. Geleneksel telefon sistemi bağlattığınıza değmeyecektir. Zaten güçlü bir internet bağlantınız olduğunu varsayarsak bir de bu bağlantıya telefon eklemek çok kullanışlı olacaktır. Sesli mesaj, sesli e-posta, telekonferans, yüksek ses kalitesi gibi özellikleri de dikkate alınınca oldukça avantajlı diyebiliriz.

Kaynak: https://wikiloji.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir