Virgin Hyperloop İlk İnsanlı Testini Yaptı

Virgin Hyperloop One

Virgin Hyperloop firması yüksek hızlı yolcu treni ile ilk insanlı testini yaptı.

Saatte 1.000 km Hıza Ulaşabilen Yolcu Treni

Virgin Hyperloop firmasının saatte 1.000 km hıza ulaşan yüksek hızlı treni, ilk kez içinde yolcu varken hareket etti. Çok yüksek hızlara ulaşabilen trenin ilk yolcuları, firmanın kurucu ortağı ve yolcu deneyiminden sorumlu bir numaralı ismiydi.

Şimdiye kadar görülmemiş hızlarda tren üretmeye çalışan Virgin Hyperloop firmasının yaptığı bu test, trenin ulaşabildiği maksimum hızda yapılmadı ancak bu bile firma için çok önemli.

Test treninin ilk insanlı testinin 2 yolcusu vardı. Bu yolcular firmanın kurucu ortaklarından Josh Giegel ve firmanın yolcu deneyiminden sorumlu olan ismi Sara Luchian‘dı. Trenin maksimum 160 km/sa hıza ulaştığı testte herhangi bir sorun yaşanmadan sona erdi. Ayrıca yolcular yaptıkları bu test yolculuğundan memnun kalmış gibi görünüyorlardı.

Virgin Hyperloop One

Virgin Hyperloop firmasının ilk insanlı testi, ABD‘nin Las Vegas şehrindeki DevLoop isimli pistte yapıldı. 500 metre uzunluğa ve 3,3 metre çapa sahip olan bu pist, şimdiye kadar 400’ün üzerinde teste ev sahipliği yapmıştı. Ancak dün gerçekleştirilen test, şimdiye kadar görülmemiş bir önem arz ediyordu. Çünkü firma tarihinde ilk kez içinde yolcuların da olduğu bir testi gerçekleştirmiş oldu.

Trenin İç Tasarımı Uzay Aracı Gibi

Firma yetkilileri insanlı test için XP-2 olarak da bilinen bir tren kapsülünü kullandılar. Tam boyutunda 23 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan bu kapsül, test için küçük bir prototip haline getirildi. 2,5 ton ağırlığındaki prototipin uzunluğu ise yaklaşık 5 metre. Kapsülün içi ise şık ve işlevsel bir şekilde tasarlanmış. İç tasarımın trenden daha çok bir uzak aracını andırdığını da belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir