Virgin Galactic’ten Süpersonik Yolcu Uçağı Geliyor

Virgin Galactic Mach 3

Virgin Galactic firması Mach 3 isimli süpersonik yolcu uçağı tasarladı.

Virgin Galactic Mach 3 Sesten Üç Kat Daha Hızlı Uçacak

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte havacılık endüstrisinin standartları da yükselmeye devam ediyor. Daha hızlı yolcu uçakları, özellikle de çok fazla seyahat edenleri yakından ilgilendiriyor. Bu kapsamda sabit kanatlı ticari havacılık hizmetleri sağlayan Virgin Galactic firması, İngiliz havacılık devi Rolls-Royce şirketi ile bir ortaklık yaptı.

Geliştirilecek olan Virgin Galactic Mach 3 süpersonik yolcu uçağı hız rekoruna hazırlanıyor. Şimdilik prototip aşamasında olan Mach 3, tamamen yolculara yönelik ticari hizmet sunan bir uçak olacak.

Virgin Galactic firması, yeni uçağı ile süpersonik hava yolculuğu ticaretini kontrol altına almayı hedefliyor. Şirketin geliştireceği tasarım, Fransa’lı Dassault Aviation firmasına ait Concorde uçağının 2003’te emekli edilmesinden sonra ilk kez ticari amaçla kullanılacak. Mach 3 uçağında kullanılacak olan motor Rolls-Royce şirketi ile ortak üretilecek.

Virgin Galactic firması hali hazırda SpaceShipTwo isimli uzay aracının da geliştiricisi. SpaceShipTwo’nun aksine Virgin Galactic Mach 3 tamamen ticari amaçla kullanılacak. Mach 3 için geliştirme projesine başlayan şirket uçağın tasarım aşamasını tamamladı.

Rolls-Royce firması ile ortak geliştirilen süpersonik motor, itme kuvveti için hava sıkıştırma yöntemini kullanacak. Bu motorlar havayı merkezde bulunan bir kompresör yardımı ile sıkıştırır ve son kısımda yakıtın yakılması ile itici kuvvet sağlanmış olur. Genelde yolcu uçaklarında kullanılan turbofans motorun aksine turbojet motor, sıkıştırılan havayı daha da hızlandırmak için ön kısımda ek bir pervaneye sahiptir.

Yaklaşık 18.200 km irtifada seyir edecek olan Mach 3 sesten üç kat daha hızlı uçacak. Delta kanat tasarımını kullanacak olan uçak 19 yolcu kapasitesine sahip. Sürdürülebilir yakıt kullanılacak olan uçakta birinci sınıf yolcu koltukları kullanılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.