Virgin Galactic VSS Imagine Tanıtıldı

Virgin Galactic VSS Imagine

ABD‘li uzay taşımacılık firması Virgin Galactic yeni uzay aracı VSS Imagine modelini tanıttı.

VSS Imagine 110 KM Yükselebiliyor

Önümüzdeki aylarda test uçuşlarına başlayacak olan yeni uzay aracı yeryüzünden 110 kilometre yükselebiliyor. Bu uzay aracına binecek turistler 6 dakikalığına da olsa yer çekimsiz ortamda özel bir deneyim yaşayacaklar.

SpaceX şirketi kadar popüler olmasa da milyarder Richard Branson‘ın kurduğu ve şimdiye kadar önemli projelere imza atan uzay taşımacılığı firması Virgin Galactic, düzenlediği etkinlikte uzay turisti taşıyacak yeni uzay aracına resmiyet kazandırdı. VSS Imagine olarak adlandırılan buzay aracı yeryüzünden 110 kilometre yükselerek Dünya‘nın o irtifadan izlenebilmesine imkan sağlayacak.

Uzay Turistleri Yerçekimsiz Ortamda 6 Dakika Kalacaklar

Klasik bir uçakla bir uzay aracının karışımına benzeyen tasarıma sahip olan VSS Imagine, şimdilik kullanıma hazır değil. Virgin Galactic firmasının yaptığı açıklamada, uzay aracının önümüzdeki aylarda test uçuşuna başlayacağı ifade edildi. Bu uzay aracına binecek olan turistler, Dünya’yı 110 kilometre öteden izlemenin yanı sıra, yer çekimsiz ortamda 6 dakikalığına da olsa kalabilecekler.

Virgin Galactic firmasının Kurucusu Richard Branson da uzay aracı ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. Şirketin uzay gemisi filosunun her gün biraz daha büyüdüğünü ifade eden Branson, VSS Imagine’in bu filoyu en iyi şekilde temsil edeceğini belirtti.

Yeni Uzay Aracı 2022’de Hizmete Girecek

VSS Imagine’in ne zaman kullanılabilir hale geleceği şimdilik bilinmiyor. Virgin Galactic ilk uzay turizmi uçuşlarına 2022’de başlamayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir