Virgin Galactic Uzay Biletleri Satışa Çıktı

Virgin Galactic

ABD‘li uzay turizmi şirketi Virgin Galactic uzaya uçuş biletlerini satışa çıkardığını açıkladı.

Virgin Galactic Uzay Bilet Fiyatları

Virgin Galactic firması 2022 yılında gerçekleşecek olan uzay uçuşları için bilet satışlarını halka açtı. Bilet fiyatı ise 450 bin dolar. Uzay seyahatine katılacak olanlar 90 dakika sürecek yolculukta yerçekimsiz ortamı yaşayacaklar ve Dünya’yı tepeden izleyebilecekler.

Uzay seyahati şirketi Virgin Galactic bilet satışına başladı. Firmanın yaptığı bir açıklamada paylaşılan açık bilet satışları herkese ilk uzay uçuşu rezervasyonlarından birisini güvence altına alma şansı da veriyor.

Virgin Galactic şirketinin CEO’su Michael Colglazier; “Virgin Galactic’te uzayın dönüşümsel olduğuna inanıyoruz. İlk 1.000 müşterimizi 2022 yılında ticari hizmetin başlangıcında araca almayı amaçlıyoruz. Bu da filomuzu ölçeklendirirken ve düzenli operasyonlara başlarken inanılmaz derecede güçlü bir temel sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Virgin Galactic uzay uçuşuna rezervasyon yapmak bilet sahibine uçuşun kendisinden ve çok ötesinde “ilham, macera ve heyecan” getirmek için tasarlandığı belirtilen Future Astronaut üyelik topluluğuna da erişim imkanı verecek.

Depozito Olarak 150.000 Dolar Ödemek Gerekiyor

Üyeler uçuş öncesinde ve sonrasında yapılan gezilere, etkinliklere ve uzaya hazırlık faaliyetlerine erişime hak kazanmış olacaklar. Uzay uçuşu rezervasyonunu 450.000 dolar ödeyenler alabilecekler. Uzaya seyahat etmek isteyenlerden 150 bin dolarlık ilk depozitoyu yatırmaları ve daha sonra uçuşlarından önce son ödemeyi yapmaları gerekiyor.

VSS Unity uzay aracı ABD’nin New Mexico eyaletindeki Virgin Spaceport America’dan havalanacak. Katılanlar birinci sınıf, özel konaklama yerlerinde kalırken, eğitim ve bazı güzergah etkinliği için uçuştan birkaç gün önce gelecek.

Uzayda Seyahat 90 Dakika Sürecek

Uzay uçuşuna katılanlar 90 dakikalık gidiş ve dönüş yolculuğu yapacak. Havadayken uzay gemisi yavaşça dönecek. Bu sayede yolcular birkaç dakika koltuk dışında yerçekimsiz ortamı yaşayacaklar ve geminin 17 büyük penceresinden aşağıdaki Dünya’nın manzarasını izleyecekler.

Test Uçuşu Temmuz 2021’de Yapılmıştı

Virgin Galactic şirketi geçen yıl Temmuz’da uzaya test uçuşu yapmıştı. Richard Branson ve Virgin Galactic ekibinden 5 kişiyi taşıyan uzay aracı New Mexico Çölü’nde 85 km yüksekliğe ulaşmayı başarmıştı. Tarihe geçen ekip 3-4 dakika civarı bir süre sıfır yer çekimini tecrübe ederek dünyanın eğriliğini görebilme şansını elde etmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.