Video Format Değiştirme Nasıl Yapılır?

Video Format Değiştirme

Video format değiştirme nasıl yapılır sorusunun cevabı ve merak edilen tüm detaylar yazımızda.

Video Format Değiştirme

Video dosyalarının boyut olarak büyüme nedeniyle kullanıcıların ihtiyaçları da artış gösterdi. Videoların boyutlarını düşürmek ya da başka platformlara uyarlamak için Any Video Converter ve benzeri video format değiştirme programlarının tercih edilmesi gerekiyor. Bu programların yardımı ile videoların formatlarını, boyutlarını ve ses dosyalarını değiştirmek mümkün.

Günümüzde büyük boyutlu dosya gönderim oranı arttıkça ihtiyaç duyulan araç sayısı da artıyor. Akıllı telefonların 4K gibi yüksek çözünürlükte videolar kaydedebilmesi ile bu videoların e-posta gibi yollarla gönderimi neredeyse imkansız hale geldi. Bu gibi durumlarda kullanıcıların imdadına video formatını değiştirebilen programlar yetişiyor.

Video formatını değiştirmenin faydalarının en önemlisi şüphesiz dosya boyutunun küçülmesini sağlamak. Çok kısa bir video bile çözünürlüğü yüksek olduğunda ciddi boyutlarda olabileceği için herhangi bir platforma video yüklemek ve videoları transfer etmek oldukça zor oluyor. Bu yazımızda video format değiştirme programlarının kullanımını size anlatacağız. Anlatım sırasında kullandığımız program Any Video Converter. Bu programın dışında Freemake Video Converter veya Total Video Converter gibi alternatifleri de kullanabilirsiniz.

1.Adım: Any Video Converter’ı İndirin ve Kurun

Buraya tıklayarak Any Video Converter’ın indirme sayfasına ulaşabilirsiniz. Bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfadaki Download butonuna tıklayarak programı indirebilirsiniz. İndirme işleminden sonra programı kurulumunu yapmalısınız.

2.Adım: CD Ekle – Videoları Ekle – Linkleri Ekle

Programı açtıktan sonra bilgisayarınıza takılı bir CD’deki videoyu dönüştürmek için CD Ekle, bilgisayarınızın içindeki bir videoyu dönüştürmek için Videoları Ekle ve internette yayınlanmış bir videoyu dönüştürmek için ise Linkleri Ekle seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

3.Adım: Video Formatını Seçin ve Ayarları Yapın

Videonun içe aktarımını yaptıktan sonra video ile ilgili ayarları yapmaya geçebilirsiniz. Sağ üst kısımdaki format penceresini açarak birçok farklı formata ve cihaza uygun seçeneği seçebilirsiniz. Format seçiminden sonra sağ alttaki sekmeden de videonun çözünürlük ve renk ayarlarını değiştirebilirsiniz.

4.Adım: Şimdi Dönüştür Butonuna Tıklayın

Tüm ayarları yaptıktan sonra videonun dönüştürme işlemini başlatabilirsiniz. Bunun için sağ üstte bulunan Şimdi Dönüştür butonuna tıklamanız yeterli. Bu butonu tıkladıktan sonra videonun dönüştürme ilerlemesi ekranda görüntülenecektir. Dönüştürme süresinin videonun uzunluğuna, boyutuna ve yaptığınız ayarlara göre değişebileceğini unutmayınız.

5.Adım: Format Değiştirme İşlemi Tamamlandı

Dönüştürme işlemi tamamlandığında belirttiğiniz formatın adına açılmış bir klasörün içine videonuzun yeni versiyonu çıkarılmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.