Vestel, Türk Savunma Sanayii‘nin en önemli fuarlarından birisi olan IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı‘nda yeni nesil İnsansız Hava Aracı (İHA) Karayel-Su modelini tanıttı.

Türk Savunma Sanayii’nin en önemli fuarlarından birisi olan IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda görücüye çıkan Vestel’in yeni nesil insansız hava aracı Karayel-Su, ziyaretçilerin oldukça beğenisini topladı.

Tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen İnsansız Hava Aracı (İHA) Karayel’in silahlı versiyonu ihtiyaç makamlarından gelen talep üzerine üretilmiş ve yaklaşık 3 ay gibi kısa sürede mühimmat entegrasyonu tamamlanarak geçtiğimiz yılın haziran ayında atışlı uçuşunu başarıyla gerçekleştirmişti.

Vestel’in Türk mühendislerle ve tamamen yerli imkanlarla 2005 yılından beri geliştirip üretmekte olduğu çeşitli segmentteki İHA’ların en gelişmiş modeli olan Karayel-Su birçok alanda hizmet verebilecek.

Bu başarının ardından Karayel’in daha fazla faydalı yük taşıyabilmesini sağlayabilmesi için kanat açıklığı artırıldı ve 120 kg mühimmatla görev yapabilme yeteneğine erişti. Kanattaki istasyonlar modüler yapıda geliştirilerek mühimmat dışında farklı yükleri de taşıyabilecek hale getirildi.

IDEF’te görücüye çıkarılan Karayel-Su ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, “Kurulduğu günden bu yana Vestel Savunma ile insansız hava aracı projesi üzerine önemli çalışmalar yürütüyoruz. Yakın bir gelecekte Karayel-Su ile ortak üretim, pazarlama ve ihracat başarıları ile Türkiye’yi uluslararası arenada başarıyla temsil edeceğine inanıyoruz.” dedi.