Valorant FPS Arttırma Yöntemleri

Valorant FPS Arttırma

Valorant FPS arttırma nasıl yapılır sorusunun cevabı ve tüm merak edilenler yazımızda.

Valorant FPS Arttırma

İlk versiyonu 2020’de oyuncularla buluşan Valorant oyununun optimizasyon tarafında hala bazı sorunları var. Valorant FPS sorununu bazı ayarlar yaparak çözmek mümkün. Bu yazımızda Valorant FPS artırma için uygulayabileceğiniz oyun içi ve oyun dışı yöntemleri sizler için derledik.

Valorant oyununu optimize etmek ve oyunda daha fazla FPS almak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem mevcut. Ekran kartınız, işletim sisteminiz ve işlemciniz dikkate alındığında bu ayarların bilgisayardan bilgisayara değişebileceğini de belirtelim.

Windows Güç Planını Düzenleme

Windows güç planı sistem önceliğinin ve donanımın yönetiminden sorumlu. Bilgisayarın performansını artırmak ve işlemci gücünden daha fazla faydalanamak için Yüksek Performans seçeneğini kullanmanızı öneriyoruz.

Yüksek Performans seçeneği güvenlik nedeni ile gizli olabilir. Kilidi açmak için şu adımları uygulayın: Komut istemini (CMD) yönetici olarak açın ve “PowerCFG -Duplicatescheme E9a42B02-D5DF-448D-AA00-03F14749EB61” konutunu ekrana yapıştırın.

Windows Başlangıç Seçeneklerini Kaldırma

Bilgisayarınızda yüklü olan programların bazıları Windows açılışı ile otomatik başlatılır. Kullanmasanız bile arka planda çalışmaya ve bilgisayarı yavaşlatmaya devam eder. Bundan dolayı sadece Windows Defender ve Vanguard (Valorant Anti-cheat) benzeri temel bileşenleri bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Başlangıç ayarlarına ulaşmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Görev Yöneticisini açın.
  • Pencerenin üst kısmındkai Başlangıç sekmesine tıklayın.
  • Devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamaların üzerine sağ tık yaparak devre dışı bırak’ı seçin.

Ekran Kartınızın Sürücüsünü Güncel Tutun

Valorant oyununu oynarken ani FPS düşüşleri yaşıyor ya da oyundan atma gibi problemlerle uğraşıyorsanız, bu sorunların kaynağı ekran kartınızın sürücüsünün güncel olmaması olabilir. Ekran kartınızın en güncel son versiyon sürücüsünü kullandığınız ekran kartı Nvidia ise Nvidia’nın internet sitesinden ya da AMD ekran kartı ise AMD’nin internet sitesinden indirip kurabilirsiniz.

Tam Ekran İyileştirme Özelliğini Devre Dışı Bırakın

Bu seçeneği devre dışı bırakmak için Valorant’ın yüklü olduğu dizine ulaşmanız gerekiyor. Eğer kurulum esnasında farklı bir konum seçmediyseniz “C:\Riot Games\VALORANT” olmalı. Daha sonra arama çubuğuna “.exe” yazın. VALORANT.exe ve VALORANT-Win64-Shipping.exe‘ye sağ tık yapıp özellikler’i seçin.

Açılan pencerede, “Uyumluluk” menüsüne tıklayın gidin ve “Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak” kutusunu işaretleyin. Daha sonra değişiklikleri kaydetmek için Uygula‘ya tıklayın.

İşlemci Önceliğini Valorant İçin Ayarlama

Görev yöneticisinde işlemci için çalışma önceliği ayarlayabilirsiniz. Valorant uygulamasını açın. Tekrar masaüstüne dönün. Daha sonra Görev Yöneticisi’ndeki Ayrıntılar sekmesine tıklayın. VALORANT.exe’yi bulduktan sonra sağ tık yapın. Açılan pencerede Öncelik Ayarla ve Yüksek’i seçin. Bu ayarın Windows tarafından kaydedilmediğini ve oyuna her başladığınızda yapmanız gerektiğini unutmayın.

Bilgisayarınızı Her Zaman Temiz Tutun

Yalnızca oyun için her zaman Windows performansını yüksekte tutmak için en azından yılda bir kez işlemcinizin termal macununu yenilemelisiniz. Ayrıca düzenli aralıklarla masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızın kasasını açıp toz temizliği yapmayı da ihmal etmeyin.

Valorant Yüksek FPS İçin Oyun Ayarları Nasıl Olmalı?

Valorant grafik ayarlarını FPS’yi artırmaya yardımcı olacak şekilde değiştirmek mümkün. Oyunun ayarlar bölümünü açtıktan sonra aşağıdakileri seçenekleri test edebilirsiniz:

Genel ayarlar bölümünde tüm FPS sınırlayıcılarını iptal edin. Bu, oyunun en iyi performansa ulaşabilmesi için FPS’nin kısıtlanmayacağı anlamına gelir.

Oyunun çözünürlüğünü düşürerek FPS artışı yapmak da mümkün. Ancak bu doğrudan grafik kalitesinden ödün vermeniz neden olacaktır. Grafik Kalitesi bölümünde bulunan ayarları Düşü seçeneğine getirmeyi deneyebilirsiniz. Bu değişiklikler oyun içi grafik kalitesini doğrudan etkileyecek ancak oyun performansını da artacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir