Uzayda Bitki Yetiştirilecek

Bilim İnsanları uzayda bitki yetiştirmek için çalışmalara başladı. Detaylar haberimizde.

Uzayda bitki yetiştirmeye yönelik Çin’den somut bir adım geldi. Tasarlanan özel kaplar içinde uzayda bitki yetiştirilecek. Ay’da ilk olarak patatesler, çiçekler ve ipek böceği yetiştirilecek.

Chongqing Üniversitesi tarafından yürütülen çalışma ile patatesler ve Arabidopsis tohumları Ay’da yetiştirilecek. Bunun için tohumlar, özel bir alüminyum alaşımdan yapılmış silindirik kap içinde yerleştirilecek. 18 cm boyunda, 16 cm çapında, 0.8 litre net hacimde ve 3 kilogram ağırlığındaki bu kap, bitkiler için bir yetişme alanı görevini üstelenecek. Kap içinde su, hava ve özel bir besin karışımının yanı sıra bir kamera ve bir veri aktarım sistemi bulunuyor.

Her şey planlandığı gibi giderse tohumlar dikilecek, büyüyecek, çiçeklenecek ve tüm süreç kamera ile izlenecek. Patatesler ve Arabidopsis daha önce Uluslararası Uzay İstasyonu ve Tiangong-2 uzay laboratuvarında yetiştirilmiş olsa da Ay’ın üzerinde yetiştirmek çok daha zor olacak.

Ay yüzeyinde yapılacak bu yetiştiricilikte özellikle sıcaklığın kabul edilebilir düzeyde olması gerekiyor. Prototip niteliğinde olan bu çalışmada, Ay’da bitki yetiştirmek için gerekli koşulların nasıl olması gerektiği araştırılacak. Uzay çağında yaşanacak kolonileşmede ihtiyaç duyulacak olan uzay tarımı için temeller atılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.