Uzay Çöplüğü Terminator Tape İle Temizlenecek

Uzay çağının başladığı 1950‘lerden itibaren binlerce roket fırlatıldı ve birçok uydu gönderildi. Roketlerden geriye enkazlar kaldı. Kullanım dışı uydular da var ve bunların hepsi adeta bir çöplük oluşturdu. Şimdi ise Dünya uzay çöpleri gibi bir tehditle karşı karşıya. Bunun için önlem amaçlı bir çalışma başlatıldı. Uzay çöplüğü tehdidinin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Uzay Çöplüğü Tehdidi Ortadan Kaldırılacak

Washington merkezli Tethers Unlimited firması, Terminator Tape olarak isimlendirilen bir cihaz geliştirdi. Bu cihaz yaklaşık 70 metrelik elektriksel iletken bant içeriyor. Bant ile uyduların sürtünme kuvveti artırılıyor ve uydunun Dünya’ya düşmesi sağlanıyor.

Dizüstü bilgisayar boyutlarındaki Terminator Tape, Haziran 2019’da SpaceX‘in Falcon Heavy roketi ile uzaya gönderilmişti. Georgia Teknoloji Enstitüsü’ndeki bilim insanları tarafından geliştirilen Prox-1‘e yerleştirilen cihaz, Eylül 2019’da aktif hale getirmişti.

70 metrelik iletken bandını serbest bırakan cihaz, uyduların Dünya‘ya düşmesini sağladı. Tethers Unlimited CEO’su Rob Hoyt, Terminator Tape’in uzay çöplerini temizlemede önemli bir görev üstleneceğini söylüyor.

Firma başarılı testlerin ardından diğer havacılık firmaları ile de iş birliği yapmak istiyor. Hoyt ayrıca, Termanitor Tape’in hafif ve düşük maliyetli bir teknoloji olduğunu da belirtti.

Uzay çöplüğü ile ilgili hazırlanan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir