USB flash belleklerin NTFS olarak biçimlendirilmesi

Flash bellek kullananlar farketmişlerdir, biçimlendirme ekranında varsayılan olarak Fat32 dosya sistemi vardır ve NTFS dosya sistemi seçim kutusunda yoktur. Basit birkaç işlem yaptıktan sonra Flash belleğinizi NTFS dosya sistemi olarak biçimlendirebilirsiniz.

flash-bellek-ntfs-bicimlendirme

FAT32‘den NTFS‘ye dönüşüm için küçük bir ayar yapmak gerekiyor, Aygıt Yöneticisi‘nden.

Aygıt Yöneticisi’ni açarak disk sürücülerinin olduğu bölüme geliyoruz ve NTFS olarak biçimlendirmek istediğimiz flash belleğimizi sağ tıklayarak Özellikler sekmesine erişiyoruz.

flash-bellek-ntfs-bicimlendirme-2

Açılan pencerede İlkeler sekmesini tıklayarak Yazma önbelleği ve Güvenli Kaldırma özelliğini Performans için en iyi duruma getir olarak değiştiriyoruz.

flash-bellek-ntfs-bicimlendirme-3

Flash belleği Performans için en iyi duruma getir özelliğiyle kullandığımızda (NTFS olarak biçimlendirirseniz), belleğin bilgisayarla bağlantısını kesmeden önce görev çubuğundaki Donanımı güvenle kaldır özelliğini kullanmanız yararınıza olacaktır. Çünkü bu özellikle kullanılan diske işletim sistemi sizin kullanmadığınız anlarda bile erişerek dosyaları önbellekliyor ve performansı arttırıyor.Donanımı güvenle kaldır butonunu kullanmadığınız durumlarda veri kaybı yaşayabilirsiniz. Çabuk uzaklaştırma için en iyi duruma getir modunda (Yani FAT32 dosya sistemiyle) kullanmanız durumunda ise böyle bir ihtiyaç söz konusu değil. Diski direkt olarak sistemden uzaklaştırabilirsiniz.

Son aşama olarak ise Bilgisayarım ‘dan diskimizi sağ tıklayarak biçimlendir diyoruz ve açılan biçimlendirme penceresinde dosya sistemi olarak NTFS‘yi seçerek biçimlendirme işlemini yapıyoruz.

flash-bellek-ntfs-bicimlendirme-4

Bu işlemlerden sonra Flash belleğinizi yuvasından çıkartıp tekrar taktığınızda Biçimlendirme ekranında NTFS aktif olacaktır.

Artık FAT32‘nin kısıtlamalarından kurtulmuş olduk, bilindiği gibi FAT32 dosya sistemine sahip Flash bellekte tek dosya boyutu 4 GB‘tan fazla olamıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir