USB Flash Bellek Açılmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

USB Flash Bellek

USB flash bellek açılmıyor sorununun çözümü ve tüm merak edilenler yazımızda.

USB Flash Disk Açılmıyor Sorununun Çözümü

Bazı kullanıcıcılar flash bellek kullanırken donanım veya yazılım kaynaklı sorun yaşayabiliyor. USB flash bellek açılmıyor sorunu nasıl çözülür? sorusunu cevaplayacağız. Flash disk açılmamasının birden fazla sebebi olabilir. Bundan dolayı tüm çözüm yöntemlerini denemeniz gerekiyor.

Bazı USB yuvaları çok kullanımdan veya elektronik problemlerden dolayı bozulabilir. Bu nedenle öncelikle flash belleğinizi taktığınız USB yuvasını kontrol etmeniz gerekir. Kullandığınız USB yuvasını farklı bir cihaz takıp çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. Masaüstü bilgisayarınız varsa anakartınızdaki USB çevirici kabloların bağlı olup olmadığına bakmalısınız.

USB Flash Bellek Yuvasının Kontrolü

Bilgisayarınızın USB yuvasında herhangi bir sorun yoksa 2. seçenek olarak aygıt sürücülerine bakmalısınız. Başlat tuşuna bastıktan sonra arama çubuğuna Denetim Masası yazın. Açılan Denetim Masası ekranındaki Aygıt Yöneticisi‘ne tıklayınız. Daha sonra Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri bölümüne tıkladıktan sonra listedeki USB Bileşik Aygıtları sırayla güncellemelisiniz.

Sürücüleri Güncelleştir sekmesinde bulunan güncel sürücü yazılımın otomatik olarak ara seçeneğe tıklayarak işlemleri hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Denediğiniz çözüm yöntemleri olumlu bir sonuç vermediyse kullandığınız usnb flash belleğinizde temassızlık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bazı usb flash belleklerin uç kısımları çok kullanımdan dolayı zamanla yıpranabiliyor. USB yuvasına taktıktan sonra flash belleği hareket ettirerek kontrol etmelisiniz.

Windows Disk Yönetimi İle USB Flash Bellek Sorununu Çözmek

Denediğiniz diğer çözüm yöntemlerine rağmen usb flash disk açılmıyorsa Disk Yönetimi ayarlarını kontrol etmelisiniz. Başlangıç ikonuna sağ tıklayarak Disk Yönetimi bölümüne girin. Windows işletim sistemi, kullandığınız usb flash belleğin dosya sistemini desteklemiyorsa Disk Yönetimi ayarlarında bulunan biçimlendirme özelliği ile cihazınızı kurtarabilirsiniz.

Program İle USB Flash Bellek Sorununu Çözmek

USB flash belleğinizi Bilgisayarım sekmesinde görebiliyor ancak herhangi bir işlem yapamıyorsanız sorununuzu program ile çözmeyi deneyebilirsiniz. USB Format Tool isimli ücretsiz programı buraya tıklayıp indirerek usb flash belleğinizi NTFS dosya formatı ile biçimlendirin. Ayrıca USB flash belleğinizi MacOS işletim sisteminde de kullanacaksanız exFAT dosya formatı ile biçimlendirebilirsiniz.

Chkdsk Komutu İle USB Flash Bellek Sorununu Çözmek

Sorun yaşadığınız USB flash belleği Bilgisayarım sekmesinde görüyorsanız Başlat menüsüne tıklayarak komut satırını (CMD) açın. Daha sonra karşınıza çıkan pencereye chkdsk x: /f komutunu (komuttaki x yerine Bilgisayarım’da gördüğünüz disk harfini yazmalısınız) girdikten sonra enter tuşuna basın. İşlem tamamlandıktan sonra tekrar Bilgisayarım sekmesine girerek USB flash belleği biçimlendirin.

 1.386 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir