USB bellek satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli konuları sizler için derledik. Flaş bellek seçimi ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Uzun zamandır hayatlarımızda yer alan ve zor durumlarda veri taşıma kolaylıkları ile bizi rahatlatan USB bellekler, her geçen gün daha fazla gelişiyor ve hızlanıyor. Hem depolama hem de hız anlamında kendilerini aşan USB bellekleri satın alırken dikkat etmeniz gerekenleri sizlere anlatıyoruz.

Öncelikle bu cihazların artık mini birer hard disk olduğunu belirtmek gerekiyor. Son derece uygun fiyatlara 128 GB, 256 GB flash bellek satın almak mümkün. Doğal olarak seçimimizi bu yönlerde kullanmayı tercih ediyoruz. Yine de USB bellek satın alırken ihtiyaca göre ilerlemek her şeyden daha önemli. İhtiyacımız olmayan bir depolama alanı bizim için gereksiz olacaktır.

Depolama Alanı

Şimdi USB bellek teknolojisinin çok iyi geliştiğini bilmek gerekiyor. Eğer gerçekten durumunuz varsa çok yüksek fiyatlara 1 TB’lık flaş disk de alabilirsiniz ama böyle bir depolama alanına ihtiyacınız olması halinde binlerce Türk Lirası’nı da gözden çıkartmak gerekebilir. Hele ki 2 TB’lik USB disklerin fiyatları 8 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Peki ihtiyaç olan depolama alanını nasıl tespit edebiliriz. Bu tamamen sizin alışkanlıklarınıza göre değişebilecek bir özellik. Sadece belge taşıma için kullanılacaksa 16 GB bile size fazla gelecektir. Ayrıca kullacağınız verilerin boyutu da çok yüksek olmayacağı için daha düşük hızlı bir bellek tercih ederek masrafınızı kolayca azaltabilirsiniz.

Eğer ki oyun, büyük boyutlu filmler gibi USB üzerinde yük oluşturacak verileri taşımayı tercih ediyorsanız, 64 GB üstü bir flaş disk seçmeniz gerekir. Hele ki oyunların boyutlarını düşünürsek 64 GB’nin de yerine göre yetersiz kalacağını söyleyebiliriz.

Veri Aktarım Hızı

Geldik elinizdeki USB belleğin fiyatını en çok etkileyecek seçeneğe. Piyasada 1.0, 2.0 ve 3.0 hızlarında çalışan bellekleri kolayca görebilirsiniz. Aslına bakarsanız daha yüksek hızlara destek veren 3.1 de hem cihazlar tarafında hem de bellekler tarafında yavaştan yaygınlaşmaya başladı.

Burada önemli olan sizin neye ihtiyacınız olduğu. USB 3.0, USB 2.0‘a göre 10 kat daha hızlı veri aktarımı yapabiliyor. Ayrıca teknolojisinin de yaygınlaşmasından ötürü, fiyatları da iyice uygun hale gelmiş durumda. 10 TL’nin altına bile kolayca USB 3.0 bellek bulabiliyorsunuz. O yüzden ilk tercihiniz kesinlikle USB 3.0 destekleyen bir sürücü olmalıdır.

Desteklenen Bağlantı Noktaları

Bu konu önemli. İstediğiniz boyutta, istediğiniz hızda bir model seçtikten sonra elinizdeki ürünün esnekliği de ön plana çıkabiliyor. Standart USB bellekler genellikle normal USB girişlerini kullanıyor. Ama akıllı telefonlar, tabletler, micro USB noktaları, Apple’ın lightning girişleri, USB Type-C gibi onlarca farklı bellek giriş noktası bulunuyor.

Elinizde bir çevirici olmadan da bu bağlantı noktalarında veri aktarımı yapmak istiyorsanız buna uygun bir model seçmeniz gerekiyor. Birçok üretici artık dönüştücü de içeren USB bellek modelleri üretiyor. Böylece, ayrıca bir dönüştücü almadan da verilerini birden fazla veri girişine aktarabilirsiniz.