USB belleklerimizden akıllı telefonlarımıza günümüzde en çok kullanılan aktarım teknolojisinde bir devrim yapıldı. USB 3.2 ile aktarımlar 2 kat daha hızlı olacak.

Bilgisayar ve akıllı telefon kullanan hemen herkesin en büyük yardımcısı olan USB, en büyük ihtiyacı ise aktarım hızı. Gün geçmiyor ki bir çalışan daha aktarım hızı kurbanı olmasın. Fakat bunun asıl sebebi günümüzde dosya boyutlarının gerçekten ciddi derecede büyümüş olması.

En basit örneği bugün akıllı telefonlarımız bile 1080p video kaydediyor. Ayrıca buna 4k da eklendi. Bunlar dosya boyutlarını büyüten ve aktarım zamanını uzatan etkenler. Ancak kullanıcının ihtiyaçları teknoloji dünyasında cevapsız kalmıyor.

USB 3.2 teknolojisi ile aktarım hızı USB 3.1’in iki katı 20 Gbps’a çıkıyor. Fakat bu aktarım hızlarını yakalayabilmek biraz zaman alacak. USB-IF Başkanı Brad Saunders, ilk ürünlerin piyasaya sürülmesinin en az 12 ile 18 ay süreceğini açıkladı. Yapılan açıklamalara göre en erken 2019 yılında muhtemelen CES 2019 fuarında boy gösterecek.

Her durumda bir sürücüye veri yüklüyorsanız, müzik koleksiyonunuzu yedeklediyseniz veya kameranızdan video aktarıyorsanız daha hızlı USB kullanışlıdır. Umuyoruz ki daha da hızlı aktarımlar çok da uzakta değildir.