Üniversitelere Blockchain ve NFT Bölümleri Geliyor

Blockchain

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar Üniversitelere Blockchain ve NFT bölümlerinin geleceğini açıkladı.

Üniversitelerde Blockchain ve NFT Dönemi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın açıklamasına göre üniversiteler için blockchain ve NFT teknolojisine dayanan eğitim programları hazırlanmaya başladı. Dünyada da değişen eğitim sistemini takip ettiklerinin altını çizen Erol Özvar Metaverse’e vurgu yaptı.

YÖK Başkanı Özvar, Eskişehir‘deki Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde öğrencilerin sorularını cevapladı. Teknolojinin eğitimdeki yerine dikkat çeken Başkan Erol Özvar, Blockchain, NFT ve metaverse konuları ile ilgilendiklerini belirtti.

Küresel COVID-19 pandemisi ile dijital dönüşümün önemine dikkat çeken Başkan Özvar, uzaktan eğitimin de bunun bir parçası olduğunu ifade etti. Pandemi ile uzaktan eğitimin ve teknoloji kullanımının vazgeçilmez bir boyuta ulaştığının altını çizen Özvar, üniversiteler için blockchain ve NFT dersleri üzerinde çalıştıklarını belirtti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın Açıklaması

“Üniversitelerimiz son 20-25 yılda fevkalade önemli adımlar attı. Dijitalleşme ile bütün süreçleri, dijital olarak takip edebilecek yazılımları ve programları kullanmaya başladılar” ifadelerini kullanan YÖK Başkanı salgın sırasında müfredatın bir kısmının online yapılmasını da sağladıklarının altını çizdi.

Uzaktan eğitimin artık bütün eğitim ve öğretim kurumlarının önemli bir parçası olduğunu ifade eden Başkan Özvar; “Eğitim ve öğretim aksamamış oldu. Bütün üniversitelerde uzaktan eğitim ve öğretim işini geliştirmeyi amaçladık. Hepimiz ciddi bir tecrübe yaşadık” dedi.

Metaverse, blockchain ve NFT ile ilgili de çalışmaların yürütüldüğünü belirten Başkan bu bölümlerde okumak isteyen öğrencilere müjdeli haberini verdi:

Başkan Özvar açıklamalarına şu sözlerle devam etti; “Açıkça söyleyebilirim en çok hoca ihtiyacımız olan bölümler buralar. Aranızda bu alanlara ilgisi olan arkadaşlarımız varsa eğer hiç durmasınlar ve devam etsinler. Doğrudan blockchain, NFT ve metaverse temalarını kapsayan bölüm veya programlar tasarlıyoruz şu anda.”

YÖK Tarafında Çalışmalar Devam Ediyor

Blockchain, NFT ve metaverse eğitimlerinin bu temaları içerecek programların hangi üniversitelerde açılacağı şimdilik belli değil. YÖK tarafında gerekli olan çalışmaların devam ettiğini de belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.