Uluslararası Uzay İstasyonu’na Uzay Çöpü Çarptı

Uluslararası Uzay İstasyonu ISS

Kanada Uzay Ajansı yetkilileri Uluslararası Uzay İstasyonu‘na uzay çöpü çarptığını açıkladı.

ISS’e Uzay Çöpü Çarptı

Kanada Uzay Ajansı’nın açıklamalarına göre bu kazada, istasyonun robotik kollarından bir tanesinde 35 santimetrelik bir delik açıldı. Neyse ki bu delik kolun çalışma durumunu etkilemiyor.

İnsanlığın uzay ile ilgili yaptığı çalışmalar ve uzaya gönderilen araçlar, Dünya yörüngesinin uzay çöpleri ile kirlenmesine neden oldu. Hatta bu konuda yapılan araştırmalara göre Dünya yörüngesinde başıboş olarak dolaşan ve çapı en az 10 santimetre olan 23 bin civarında nesne var. Bu nesnelerden bir tanesi şimdi önemli bir kazaya yol açtı. Çarpmadan dolayı Kanada Uzay Ajansı’nın ürettiği Canadarm2 üzerinde 35 santimetrelik bir delik açıldı.

Kaza Robotik Kolun Çalışmasını Etkilemiyor

Kanada Uzay Ajansı, çarpmanın etkisi ile robotik kolun dirsek kısmında hasar oluştuğunu, ayrıca bu dirseğin termal kılıfında da sorun olduğunu belirtti. Ancak neyse ki bu durum robotik kolun çalışma durumunda herhangi bir probleme yol açmayacakmış. Yani hasarlı kol, tamir edilene kadar kullanılmaya devam edilecekmiş.

Uzayda başıboş dolaşan insan yapımı nesneler son zamanlarda tartışmaların odak noktası oldu. Uzay gözlemciler Dünya yörüngesindeki çöplerin sayısının sürekli arttığını ve bu çöplerin gezegenimizi çepeçevre sarmaya başladığını ifade ettiler. Ancak uzay ile ilgili çalışmalar devam ederken ve yapılan çalışmaların kapsamı her geçen gün biraz daha genişlerken bu durumun üstesinden nasıl gelineceği şimdilik bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir