Uluslararası Uzay İstasyonu Özel Şirketlere Açılıyor

Uluslararası Uzay İstasyonu

NASA‘nın yeni planlarına göre, Uluslararası Uzay İstasyonu özel şirketlerin araştırmalarına ve faaliyetlerine açılacak.

uluslararasi-uzay-istasyonu

ABD Uzay Ajansı NASA, gezegenin yörüngesinde dönen Uluslararası Uzay İstasyonu’nun sadece devletlerin uzay ajansları tarafından kullanılmasından rahatsız. NASA’ya göre, özel şirketler de Uluslararası Uzay İstasyonu kendi araştırmaları ve projeleri için kullanabilmeli ve UII bir tür ticari merkez haline dönüşmeli.

NASA şimdi bu amaçla, UII’nin nasıl kullanılabileceğine dair fikirleri toplamak üzere bir çağrı yaptı. Özel sektörün UII’de neler yapabileceğine, bu kullanımların nasıl organize edilebileceğine dair fizibilite raporlarını bekleyen NASA böylece uzayın ticarileştirilmesi adımında yeni bir çağ açmayı bekliyor. NASA’nın planları gerçekleşirse, sadece UII’de faaliyet gösteren sivil şirketin sayısı artmayacak, rekabet nedeniyle dev özel şirketlerin tek başına veya birleşerek kendi uzay istasyonlarını kurma çabası ya da özel uzay taşımacılığı şirketlerinin ortaya çıkması hızlanacak.

NASA’nın fikirleri toplamak için belirlediği son tarih 29 Temmuz. Bu tarihten sonra ise, NASA ve özel sektör temsilcilerinin uygulanabilir fikirler üzerinde detaylı görüşmelere başlaması ve özel şirketlerin mühendislerini uzaya çıkarmak için hazırlıkların planlanmasına geçilecek. Ancak bu gelişme, UII’nin özel şirketlere tesis edilmiş bir pazar yerine dönüşmesi anlamına gelmeyecek. Sadece insanoğlunun gelişimi için önemli ürün ve hizmetler geliştirme çabalarına katkı sağlayacak ve uzayda çalışma yapmayı gerektirecek fikirlere destek sağlanması mümkün olacak. UII’yi kullanan şirketlerin büyük gelişim göstermesi ve kazanç sağlaması ile bu alanda oluşacak rekabetin, Dünya‘daki özel şirketleri uzaya çıkma konusunda motive edeceği düşünülüyor. Bu da insanoğlunun uzaya çıkmasını ve uzay teknolojilerini geliştirmesini hızlandıracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.