Uluslararası Uzay İstasyonu Otele Dönüşüyor

Uluslararası Uzay İstasyonu Otel

NASA yüksek geceleme ücretlerini karşılayabilecek uzay turistleri için Uluslararası Uzay İstasyonu‘nu otele dönüştürecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu Otel Olacak

NASA Uluslararası Uzay İstasyonu için düzenlediği turizm projelerini adım adım ilerletmeye devam ediyor. Daha önce ticari kuruluşlar ISS’i sadece araştırma amacı ile kullanabiliyordu. Ancak şimdi alçak Dünya yörüngesi‘nde kar elde etmelerine izin verilecek.

ISS’in Gecelik Ücreti 11.250 Dolar

NASA Uluslararası Uzay İstasyonu için fiyat listesini de açıkladı. Uzay istasyonunun yıllık kaynaklarının (astronot zamanı ve kargo kütlesi dahil) yüzde 5’ini ticari kullanım için ayırdığını ifade etti. En ucuz kargo seçeneği ise kg başına 3 bin dolar olarak belirtildi.

Elbette iş yalnızca uzaya bir şeyler göndermekle bitmiyor. Daha sonra bu nesneyi çöpe atmak için de 3 bin dolar/kg tutarında bir ödeme yapılması gerekiyor. Ancak eğer gezegene yani size geri getirilmesini istiyorsanız ek olarak 6 bin dolar daha ödemeniz gerekiyor.

Ayrıca NASA uzay turistleri için bir fiyatlandırma daha belirledi. ISS’de düzenlenecek bu özel astronot misyonları için rejeneratif yaşam desteği ve tuvalete erişim gibi birçok kriterin fiyatlara etki ettiği ifade ediliyor.

Ek Hizmetler Gecelik Ücreti 22.500 Dolara Yükseltiyor

Çünkü NASA Uluslararası Uzay İstasyonu için 1 günlük ücreti 11 bin 250 dolar olarak açıkladı. Ancak yiyecek, hava, sarf malzemeleri, mürettebat erzakları, tıbbi kit ve egzersiz ekipmanı gibi farklı hizmet ve araçlara sahip değilseniz bunları da satın almanız mümkün. Böyle bir durumda günlük ücretin 22 bin 500 dolara yükseldiğini de belirtelim.

NASA ISS’teki Harmony modülündeki ileri yerleştirme portunu özel sektöre sunacağını belirtti. 2017 yılında ise farklı bir modül olan Tranquility’ye özel bir hava kilidinin eklenmesine izin verilmişti. Ancak bu alan muhtemelen yalnızca kargo için kullanılacaktır.

Yılda 2 Kez Düzenlenecek

Açıklanan ilk plana göre her yıl sadece 2 kez bu özel görev düzenlenecek. Yani gitmek isteyen uzay turistlerinin ve kargolarını göndermek isteyenlerin bu konuda sıkı bir rekabete girmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.