Uluslararası Uzay İstasyonu Dünya’ya Düşebilir

Uluslararası Uzay İstasyonu

NASA yetkilileri Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun Dünya‘ya düşebilme tehlikesi nedeniyle endişeli olduğunu açıkladı.

Uluslararası Uzay İstasyonu Dünya’ya Düşebilir

NASA zorlu bir görev üzerinde çalışıyor. Ajansa bağlı Havacılık ve Uzay Güvenliği Danışma Paneli (ASAP) düzenlenen bir toplantıda korkutan bir açıklama yaptı. NASA bu açıklamada istasyonun atmosfere kontrolsüz bir giriş yapması durumunda insanların üzerine düşme tehlikesi olayından korktuklarını ifade etti.

NASA Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (ISS) güvenli bir şekilde kullanımdan kaldırma konusu ile karşı karşıya. ISS 15 yıllık bir ömür için tasarlanmıştı. Ancak istasyon tüm beklentileri aşarak 24 yıldır yörüngede görev yapmaya devam ediyor.

ISS’nin Kontrolsüzce Yörüngeden Sapabileceği Açıklandı

NASA ise istasyonun artık Dünya için bir tehlike oluşturacağını ve kontrolsüzce yörüngeden sapabileceğini düşünüyor. Bunun için de bir çok önlem alma konusunda kararlı. Havacılık ve Uzay Güvenliği Danışma Paneli (ASAP) yakın bir zamanda yayınladığı bildiride önemli bir konuya vurgu yaptı.

Bu vurguda ISS’nin yeryüzündeki insan hayatını tehlikeye atmayacak şekilde yörüngeden çıkarılmasının öneminin altını çizdi. NASA ise bunu başarmak için birçok yöntem araştırıyor. Bunlardan birisi de uzay römorkörü.

Uzay römorkörü yöntemini uygulamanın bazı zorlukları var. Doğru ve güvenli bir yöntem olmasının haricinde oldukça maliyetli bir yol. Bu nedenle uzay römorkörü yöntemi için NASA’nın uzay bütçesinin dışında ek bir fon alması gerekiyor.

Uzay Römorkörü Planının Maliyeti 1 Milyar Doları Bulabilir

Konu ile ilgili NASA’nın planı ISS’yi atmosfere yönlendirmek için uzay römorkörünü kullanmak. Burada istasyon yeniden giriş esnasında yanacak ve Point Nemo olarak ifade edilen okyanusun uzak bir bölgesine düşecek. Uzay ajansı bu yöntemi uygulayabilmek için 180 milyon dolar ayırdı. Ancak söz konusu planın toplam maliyetinin 1 milyar dolara çıkabileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir