Ukrayna E-Kimlik Uygulamasına Geçiyor

E-Kimlik

Ukrayna e-kimlik uygulamasına geçen dünyada ilk ülke olacak.

Ukrayna Dünyada Bir İlki Başaracak

Diia isimli programı geliştiren Ukrayna‘lı yetkililer, bu programa Ukraynalıların kimlik bilgilerini eklediler. Ağustos ayında kullanıma açılacak olan sistem, vatandaşın kimlik kartını akıllı telefona yükleyebilmesine imkan sunacak.

Ukrayna dünya geneline yayılabilme potansiyeli olan bir programı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Yetkililerin hazırladığı Diia isimli programı vatandaşlarının kullanımına sunan Ukrayna yönetimi, bu program ile e-kimlik dönemine giriş yapmış oldu. Ukraynalılar artık, dünyanın herhangi bir ülkesinde olduğu gibi kimlik kartı taşımak zoruna kalmayacaklar. Tüm bilgiler Diia isimli bu programda bulunacak.

23 Ağustos’ta Devreye Girecek

Ukrayna’nın e-kimlik programı dünyada bir ilk oldu. 23 Ağustos’ta devreye alınacak olan sistemle Ukrayna vatandaşlarının kimlik bilgilerine Diia üzerinden erişilebilecek. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından yapılan açıklamada, e-kimlik uygulamasına geçen ilk ülkenin Ukrayna oluşunun gururunu yaşadığını belirtti.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mihail Fedorov‘un yaptığı açıklamada ise, Diia’nın ilgili kurumlar tarafından verilen kimlik kartları kadar geçerli olduğunu ifade edildi. Hizmetin 23 Ağustos’ta kullanılmaya başlayabileceğini belirten Fedorov, bu hizmetle gurur duyulması gerektiğini ifade etti.

Diia Kullananlar Kimlik Kartı Taşımayacaklar

Tüm akıllı telefonlara yüklenebilecek şekilde dizayn edilen Diia programı, vatandaşların her türlü resmi işlemlerini yapabilmelerini sağlayacak. Yani Ukraynalılar bu program ile kimlik bilgilerini akıllı telefonlarında taşımış olacaklar. Hükümet yetkilileri, Diia’nın kullanıma açılması ile kimlik kartı ya da ehliyet gibi kartların taşınma zorunluluğunun da ortadan kalkacağını belirttiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir