UEFI Nedir? UEFI Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda UEFI nedir ve UEFI nasıl kullanılır sorularını sizler için detaylı olarak cevaplıyoruz.

Bilgisayar kullanıcılarının sık sık girip çıktığı kısımlardan birisi olan BIOS alanı geçen zamanda ciddi revizyonlardan geçti. Son yıllarda ise UEFI isimli bir kavram ortaya çıktı. Peki UEFI nedir? UEFI ne işe yarar? UEFI nasıl kullanılır?

Unified Extensible Firmware Interface anlamına gelen UEFI için kompakt bir işletim sistemi arayüzüne sahip olan BIOS ekranı benzetmesi yapmak hiç de yanlış olmaz. Klasik ve eski nesil BIOS ekranına nazaran çok daha modern ve anlaşılır bir arayüz deneyimi yaşatan UEFI bunun çok daha fazlasını sunuyor.

UEFI ile cihaza takılmış olan tüm belleklere erişim sağlamak mümkün oluyor. Ayrıca işletim sistem sistemlerinde olduğu gibi boş bir alana ihtiyaç duyuyor. Bu boş alanı ise takılı olan depolama birimlerinden değil anakartın üzerindeki onboard flash bellek sayesinde sunuyor. Bu konu için kullanılan isim ise EFI System Partition. UEFI’ın içeriğinde geçen genişletilebilir ifadesi ise yeni bellek ve depolama modüllerin, kolaylıkla ekletebilmesinden kaynaklanıyor.

Bunun içinde aygıt sürücüleri ve çevre birimleri de yer alıyor. UEFI BIOS’unda isteğe bağlı olarak klavye veya fare ile gezinmek mümkün. Dokunmatik ekranlı modellerin de bu arayüzde desteklenmesi ayrı bir güzellik diyebiliriz. Diğer güzel bir detay ise UEFI sadece üst seviye bilgisayarlar için tasarlanmadı. Orta düzey bilgisayarlar ve ARM tabanlı aygıtlar da UEFI ile desteklenebiliyor.

UEFI desteği bilgisayarlara bağlı olan tüm depolama birimlerine erişim imkanı sunarken arayüz kolaylığı da sağlıyor. Bu da hızlı ve güvenilir bir kullanıcı deneyimi olarak nitelendirilebilir. Depolama ve arşiv gibi hobileriniz var ise UEFI iel 2 TB üzerindeki harddisklere de tek parça halinde ulaşabilirsiniz. Bu da depolama cihazlarını parçalara bölme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. 64-bit mimarisi ile kullanılabilen ve yönetilebilen RAM miktarı da artırılabiliyor. Günümüzde ise özellikle msata ve m2 sata ssd desteği sunabilmesi de oldukça önemli.

Eski tip sistemleri kullananların hatırladığı bir detaydan da bahsedelim. Bildiğiniz gibi uyku ve hazırda bekletme durumlarında sistemi sıfırdan kapatıp açmakla, uykudan uyandırmak arasında fark çok da dikkat çekici olmazdı. Bunun en büyük sebebi ise eski tip BIOS cihazlarının donanımları baştan başlatmasıydı. UEFI ise bu durumu ortadan kaldırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.