Uçan Taksi Gerçek Oluyor

Beta Technologies ALIA-250 EVA

ABD‘li Beta Technologies şirketinden dikey iniş ve dikey kalkış yapabilen uçan taksi geliyor.

Uçan Taksi Gerçek Oluyor

Uçan araba insanların gerçek olmasını istediği en büyük hayallerden birisi. Uzun zamandır birçok firma bu konuda çalışma yapıyor. Son dönemde farklı firmalardan bu konuda önemli admılar geliyor. Havacılık ve uzay pazarında üreticilik yapan Beta Technologies de bunlardan bir tanesi.

Beta Technologies şirketinin elektrikli dikey iniş ve dikey kalkış (eVTOL) yapabilen uçan taksisi ABD’deki ilk test uçuşunu tamamladı. Firma yolcu rezervasyonlarını ayarlayan Blade Air Mobility ile uçan taksisini 2026’ya kadar ticari kullanıma sunmayı amaçlıyor.

3 Yıl İçinde New York’ta Kullanmaya Başlama Planları Var

Blade Air Mobility firması şu anda trafikten kaçınarak zaman tasarrufu yapmak isteyen varlıklı müşteriler için kısa mesafeli helikopter seyahatleri ayarlıyor. Firma 3 yıl içinde Beta Technologies’in eVTOL aracını New York’ta kullanmaya başlama planları yapıyor.

Beta Technologies şirketi yaklaşık 300 kişilik bir ekip ile çalışma yapıyor. Kurulduğu 2017 yılından günümüze kadar 800 milyon doların üzerinde yatırım almış. Firmanın ALIA-250 EVA eVTOL model isimli uçan taksinin biri kargo diğeri ise yolcular için olmak üzere 2 versiyonu var. Yolcu versiyonu pilot dahil 6 kişilik kapasitede. 4 milyon dolar maliyetle üretilen uçan taksinin maksimum hızı ise 274 km/s olarak ifade edildi.

Beta Technologies ALIA-250 EVA’nın Menzili 465 KM

ALIA-250 EVA model isimli uçan taksi 465 kilometrelik bir menzil sunuyor. Uçan araçların şarj olma süresi ise yalnızca 50 dakika. Tamamen elektrikli olan uçak taksinin geleneksel bir helikopterin 10’da 1’i kadar gürültü çıkardığı belirtildi.

Uçan taksinin testleri geçen hafta New York White Plains’deki Westchester havaalanında yapıldı. Beta Technologies’in şu anda birden çok tam işlevli ALIA-250 EVA prototipini üretmiş durumda. Bu prototiplerin birçoğu 320 kilometrenin üzerinde test uçuşlarını tamamlamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir