Uçan Arabalar Japonya’da Gerçek Oluyor

SkyDrive SD-XX

Uçan arabalar artık bilim kurgu olmaktan çıkacak. Japonya hükümeti 2023 yılında uçan arabaların kullanıma girmesini hedefliyor.

Japonya’nın 2023 Hedefi

Teknoloji alanında yenilikçi çalışmaları ile dikkat çeken Japonya, uçan arabalar konusunda da oldukça iddialı. Japonya’nın uçan arabalar konusunda belirlediği yeni strateji büyük ses getirdi.

2023 itibariyle Japonya’da uçan otomobillerin kullanıma geçmesi planlanıyor. Japonya hükümeti, bunun için önemli bir bütçeyi de gözden çıkarmış durumda. Japonya’nın uçan araba sektöründeki önemli girişimlerinden olan SkyDrive bu çalışmalara öncülük yapacak. Kısa bir süre önce duyurulan SD-XX isimli uçan araba bu çalışmalarda etkin rol oynayacak.

SkyDrive SD-XX Dikey İniş / Kalkış Yapabilecek

Dikey iniş kalkış yapabilen yani eVTOL olarak isimlendirilen SkyDrive SD-XX saatte 100 km hıza ulaşabilecek. Uçan araba aynı anda en fazla 2 yolcuyu taşıyabilecek.

SkyDrive’ın başındaki isim olan ve CEO olarak görev yapan eski Toyota Mühendisi Tomohiro Fukuzawa, bu konuda oldukça yenilikçi bir yaklaşım sergiliyor. Osaka ve Tokyo gibi bölgelerin bu çalışmalarda hedef alınmasının sebebi ise hava taksi hizmetinin düşünülmesi. Deniz üzerinden uçuşların şimdilik riskli olması nedeniyle, öncelikle şehirlerde kullanımın olması daha sonra bölgelerin genişlemesi hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir