Uçaklarda Yüksek Hızlı İnternet Dönemi Başlıyor

Air France havayolu şirketi uçaklarda yüksek hızlı internet dönemini başlatıyor. Detaylar haberimizde.

Uçaklarda sunulan internet hizmeti özellikle uzun uçuşlarda yolculara büyük avantaj sağlarken internet hızlarının düşük olması genelde mesajlaşma ve internet sitelerinde dolaşma gibi temel işlevlerin gerçekleştirilebilmesine imkan sunuyor.

Havayolu şirketleri tarafından sunulan interneti kullanarak örneğin YouTube’dan video izlemek pek mümkün olmuyor. Bu sorunu çözmek için teknoloji firmalaru ile ortak bir çalışma yapan havayolu şirketlerinden müjdeli haber geldi.

2011 yılında ilk kez duyurulan ışık tabanlı internet teknolojisi Li-Fi veri aktarımı için radyo sinyalleri yerine led ışıkları kullanıyor. Havayolu şirketlerinin kullanacağı teknoloji ise Oledcomm tarafından tarafından geliştirilen LifiMax.

LifiMax ile ilk olarak dar gövdeli uçaklarda internet hızının artırılması için çalışmaların başlayacağı belirtiliyor. Çalışmalarda ulaşılan nokta 16 Haziran’da başlayacak olan International Paris Air Show’da sergilenecek.

Oledcomm bu teknoloji ile koltuk başına 100 Mbps gibi oldukça yüksek hızların sunulabileceğini açıkladı. Bu sayede yolcular havadayken 4K çözünürlükte video izlemesi veya online oyunlara bağlanması mümkün olacak.

Bu teorik olarak ulaşılabilen hız yani LifiMax uçağa sağlanan internetin hızını ve güvenilirliğini artırmıyor. Uçak içindeki dağıtımı çok daha verimli ve yüksek performanslı hale getiriyor. Bu nedenle yüksek hızlı internet çözümünü sağlamak havayolu şirketlerine düşüyor.

Oledcomm temsilcisi LiFiMax teknolojisinin Air France uçuşlarında yıl sonuna kadar kullanılmaya başlanacağını belirtiyor. ABD’deki iç hatlarda sunulan en yüksek internet hızının 15 Mbps olduğunu da belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.