Uçak Kazaları Artık Can Almayacak

Uçaktaki tüm insanların hayatını kaybetmesine neden olan uçak kazaları, ortaya atılan yeni proje ile tarihe karışacak. Uçak kazalarında can kaybını önleyecek o projenin detayları haberimizde.

ucak-1

Rus bilim insanı Tatarenko Vladimir Nikolaevich, gerçekleştirdiği proje çizimleri ile uçak kazalarındaki can kayıplarının önüne geçmeyi hedefliyor.

Günümüz uçak sürümlerinden farklı olarak, gövde ile baş bölümünü bağımsız iki faktör olarak değerlendiren Nikolaevich, bu sayede uçağın kaza yapması halinde yolcuların uçaktan ayrılmasına yönelik bir projenin üzerinde çalışıyor.

Kaza sırasında baştan ayrılan gövde bölümü sahip olduğu paraşütleri açarak yere olabildiğince güvenli bir iniş yapıyor. Yolcu bölümünün deniz veya okyanus gibi su ortamına iniş yapması ihtimalinde, alt taraftaki mekanizmada yer alan botlar açılıyor.

ucak-2

Söz konusu projenin teorikten pratiğe geçme noktasında nasıl bir sonuçla karşılaşacağı bilinmez; fakat her ne kadar pilot ve uçak mürettebatı kaderine terk edilmiş gibi gözükse de, can kayıpları konusunda olumlu gelişmeler önümüzdeki günlerde yaşanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.