Ubuntu işletim sistemine sahip ilk akıllı telefonun önümüzdeki günlerde geleceği açıklandı. Üstelik telefonun üreticisi adını neredeyse hiç duymadığınız bir İspanyol firması.

bq-aquaris-e4.5-ubuntu

Ubuntu işletim sistemi ile ilgili iki yıldan uzun bir süredir zaman zaman ortaya çıkan spekülasyonlara tanıklık ediliyor. Android ve iOS işletim sisteminin hegemonyasındaki akıllı telefon pazarında Ubuntu adlı bir işletim sisteminin ne denli başarılı olacağı da tartışılıp duruyor. İşletim sistemi ile ilgili ulaşılan en son nokta ise her haber için ‘geliştirilmeye devam ediliyor’ şeklindeydi. Artık bu durum geride kalıyor. Çünkü Ubuntu kendisine bir vücut bulmayı başardı. Hem de İspanya‘da.

Adını muhtemelen daha önce hiç duymadığınız İspanyol teknoloji şirketi BQ’nun Ubuntu’nun önyüklü olacağı akıllı telefonu Aquaris E4.5’in önümüzdeki günlerde geliştiricilere sunulacağı açıklandı. İspanyol şirket, tablet ve e-okuyucu cihazlar üretiyordu ancak Ubuntu’nun yüzü olacak olması bir hayli şaşırttı. Peki Ubuntu yüklü BQ’nun özellikleri nasıl? Fiyat etiketi ne?

Söz konusu modelin özelliklerine bakıldığında orta sınıf bir akıllı telefona vurgu yapıldığı dikkatlerden kaçmıyor. 4,5 inçlik ekrana sahip cihazda ekranın sunacağı çözünürlük değeri 960 x 540. Dört çekirdekli MediaTek işlemcisinin ulaşabileceği maksimum saat hızı ise 1.3 GHz. 8 GB dahili depolama kapasitesi bulunan modelde microSD desteği de mevcut. Cihaz ayrıca 5 megapiksel ön/8 megapiksel arka kameraya sahip ve çift SIM kartlı. Fiyatı ise 169.90 Euro.

İlgili modelde Facebook, Twitter, Amazon, Time Out, Yelp gibi uygulamalar önyüklü gelecek. Spotify, SoundCloud, Grooveshark ve Cut the Rope da kullanılabilecek (API). Ubuntu’nun işletim sistemi savaşlarına ne şekilde katılabileceği şu anda tam bir bilinmez ancak farklı bir renk katacağı aşikar. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.