Çankırı Tuz Lambası tuz mağarasından özel olarak seçilen kristal kaya tuzu son yılların önemli bir dekorasyon malzemesi haline dönüştü.

Sadece göze hitap etmekle kalmayan tuz lambaları sağlık yönünden de çok sayıda yarara sahip bulunuyor. Kaya tuzu doğal Halit mineral olarak kabul edilmektedir. İnsan vücudunda bulunan 92 mineralin 84’ünü bünyesinde taşımasıyla dikkat çeker. Ayrıca, himalaya tuzu gibi demir oranı yüksek değildir. Klor sodyum yönünden güçlü bir yapısı vardır. Minerallerin eşit dengede olması da yararını arttırmaktadır. İnsanlar, sürekli olarak mikro organizmaların tehdidi altında bulunur.

Grip, nezle ve diğer solunum yolu problemleri havanın kalitesiz olmasından kaynaklanır. Ayrıca, havada bulunan virüs ve bakterilerde hastalıkların oluşmasına neden olur. Aynı şekilde insanlar tarafından tüketilen sigaranın dumanı da akciğer rahatsızlıklarının en önemli sebeplerinden birisidir. Tuz lamba ise bu noktada devreye girerek havayı temizleme gücünü ortaya koyar. Kristal kaya tuzunun ısıyla buluşmasının mucizevi etkileri vardır. Havadaki zararlı mikropları kendi üstüne çeker. Böylece temizlik görevini de üstlenmiş olur. Tuz lambalarının hammaddesi olan kaya tuzu rahat, temiz ve kaliteli havayı kullanmanızı sağlar.

Temizlenmiş hava insanın yorgunluk hissinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Keza, radyasyon gibi dış etmenlerinde ortadan kalkmasında tuz lambalarının etkisine güvenilebilir. Isı yayan lamba kaya tuzunun erimesine yol açmaktadır. Bu da nemli bir yapı kazanmasını sağlar. Tuz lamba üzerinin tozla dolması havadaki zararlı maddeleri çekmesinin sonucudur. Nemli bir bezle tozu alınarak düzenli şekilde kullanılmalıdır. Bağışıklık sistemini de güçlendiren özelliği vardır. Özellikle çocukların çok kolay hastalandığı görülür. Zira, vücutları bakteri ve mikroplara karşı savaşırken yenik düşmektedir. Bu noktada tuz lambasının kullanılması bilim insanları tarafından da tavsiye edilmektedir. Çocuğunuzun odasına yerleştireceğiniz tuz lambası grip, nezle ya da polen alerjisi gibi sorunların üstesinden gelecektir. Çocukların daha sağlıklı gelişmesinde etkili bir rol üstlenir. Yetişkinler cephesindeyse konsantrasyon eksikliği, stres gibi problemlerin azalmasına yardımcı olur. Zira, sağladığı ferahlık ve rahatlamadan dolayı daha kolay işinize odaklanabilirsiniz. Dingin bir ruh yapısının oluşmasında kişiyi destekler. Uyku problemlerinizin azalmasını sağlar.