Türksat, uzaya gönderdiği Türksat 4B uydusu üzerinden internet hizmeti sunacak. Türksat’ın yeni uydu internet çözümünün tüm detayları haberimizde.

uydu

Günümüzde internet hizmeti denilince genellikle internet servis sağlayıcıları tarafından sunulan ADSL ve Fiber bağlantılar biliniyor. Ancak son kullanıcı tarafından pek tercih edilmese de, özellikle yazlık ve kamp alanları gibi internet hizmetinin normal yollarla ulaşamadığı yerlerde, uydu internet çözümleri sıklıkla kullanılıyor.

Ülkemizde bu hizmeti sunan başlıca firmalar bulunuyor ancak bunlara güçlü bir rakip daha ekleniyor. Türksat, geçen yıl uzaya gönderdiği Türksat 4B uydusu üzerinden Türksat Net markasıyla internet hizmeti vermeye başlıyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerinin katıldığı Türksat Net tanıtım toplantısında, ilk hedefin internet altyapısının ulaşmadığı maden ocağı, şantiye, kamp ve yazlık gibi alanlara yüksek hızlı interneti ekonomik bir şekilde ulaştırmak olduğu vurgulandı.

Türkiye’nin 50 derecedeki ilk haberleşme uydusu olan Türksat 4B üzerinden hizmet verecek olan Türksat Net’in, yüksek hızlarda bant genişliğine sahip olduğunu belirten Türksat Genel Müdürü Cenk Şen çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını ifade ediyor.

Türksat Net’in faaliyetlerine kısa bir süre içerisinde başlaması bekleniyor. Ancak tarifelerin nasıl olacağı ve hangi hızların sunulacağı henüz netlik kazanmış değil.