Türksat tüm kanallarda MPEG-4 HD yayın formatına geçeceğini açıkladı. Yaklaşık 8 milyon SD uydu alıcısı HD uydu alıcısı ile değiştirilecek.

Türksat yeni yaptığı duyuru ile tüm kanallarda MPEG-4 HD yayın formatına geçip yüksek çözünürlüklü yayınlar yapacağını resmi olarak açıkladı. Bu açıklama ile Türkiye‘nin çok büyük bir kısmının kullandığı SD uydu alıcıları çöp olurken yeni uydu alıcılar satın alırken bazı özel indirimler yapılacağı da duyuruldu.

Bu geçiş için altyapılarının hazır olduğunu duyuran firma Türkiye’nin yüzde 40’ının kullandığı SD uydu alıcılarının uygun bir fiyata değiştirilebilmesi için bazı çalışmalar yaptı. Tuyad Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Özaydın Türksat’ın büyük bir özveri ile SD yayın maliyetinden daha ucuza HD yayın hizmeti sunmasını sektörün temsilcileri olarak takdir ettiklerini açıkladı.

SD Uydu Alıcıyı Getir HD Uydu Alıcıyı Götür

Tuyad üyesi uydu alıcısı üreticileri tarafından yapılan bir kampanya kapsamında SD uydu alıcısını getiren müşteriler yeni HD uydu alıcılarını yüzde 20 indirimle satın alabilecek. Tuyad Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Özaydın yaptığı açıklamada “Türksat’ın MPEG-4 formatlı HD yayın teknolojisiyle ülkemiz yeni bir dönüşümü yaşayacak ve yakın zamanda standart çözünürlüklü yayın yapan tüm SD kanallar HD yayın yapmaya başlayacaklar. Biz de üye firmalarımızla birlikte vatandaşlarımızı bilinçlendirerek HD yayınların herkes tarafından izlenebilmesi için yüzde 20 indirimle desteğimizi ortaya koyduk” dedi.

Televizyon Sektöründe Çok Önemli Bir Devrim

Türkiye’de televizyon yayıncılığı açısından bir dönüm noktasına girilmesini sağlayacak bu yeni adım 10 milyon TV ve 8 milyon uydu alıcısının değiştirilmesini sağlayacak. Özaydın “Biz Tuyad olarak sektörün bu değişime hazır olduğunu belirtiyoruz. TV yayınlarındaki HD dönüşümün 2,7 milyar dolarlık bir hacim oluşturacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla 2018 sektörün hareketli olacağı bir yıl olacak. Ayrıca çok önemsediğimiz bir konu daha var. Eski uydu alıcılarının geri toplanması konusunda Elday derneği ile önemli bir iş birliğine imza atacağız. Böylece sektörümüzün de hassasiyet gösterdiği Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği (AEEE) kapsamında eski SD uydu alıcıları ayrıştırılarak geri dönüşüne kazandırılacak. Bu değişim ve dönüşüm kapsamında SD cihazların satışı duracak ve son tüketicinin de HD kaliteyi destekleyen cihazları satın alması teşviş edilecek” dedi.

Günümüzde televizyonların büyük bir kısmı Full HD ve üst versiyonlarda üretiliyor. Uydu alıcıların da bu teknolojiye ayak uydurması TV sektörü için oldukça önemli bir adım olacak.