Türksat 6A’yı Uzaya SpaceX Fırlatacak

Türksat 6A

Türkiye‘nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A‘yı uzaya SpaceX şirketinin fırlatacağı açıklandı.

Türksat 5A’yı da SpaceX Fırlatmıştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türksat ve SpaceX ortaklığında Falcon 9 roketi ile uzaya gönderilen Türksat 5A’dan sonra Türksat 5B’nin de yılın ilerleyen günlerinde fırlatılması planlanıyor. İlk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A için de çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Bakan Adil Karaismailoğlu, Türksat 6A uydusunun fırlatma hizmeti temini sözleşmesinin Türksat ile SpaceX arasında imzalandığını açıkladı. Uydu, üretim aşamaları ve gerekli tüm altyapı çalışmalarından sonra Falcon 9 roketi ile uzaya gönderilecek.

Türksat 6A’nın 2023’te Fırlatılması Planlanıyor

Bakan Karaismailoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Türksat 6A uydusunun montaj, entegrasyon ve testlerinin Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) gerçekleştirildiğini ifade etti. “2021’de uydu uçuş modeli entegrasyon faaliyetlerinin tamamlanarak çevresel test aşamasına geçilmesi bekleniyor.” ifadelerini kullanan Bakan, Türksat 6A uydusunun üretim ve test sürecinin 2022 sonunda tamamlanarak, 2023’ün ilk çeyreğinde fırlatılmasının planlandığını açıkladı.

Bakan Türksat 6A uydusu için fırlatma hizmeti temini konusunda çok sayıda fırlatıcı şirket ile görüşüldüğünü ve şirketlerin çözümlerinin titizlikle incelendiğini belirtti. Değerlendirmeler sonucunda teknik, idari ve mali olarak en iyi çözümü ABD‘li SpaceX şirketinin sunduğunu ifade etti. SpaceX’in Falcon-9 roketinin fırlatıcı olarak seçildiği bilgisini de paylaştı. Bakan ayrıca sözleşmenin imzalanma sürecinin tamamlandığını da belirterek aşağıdaki açıklamayı yaptı:

Bakan Karaismailoğlu’nun Açıklaması

“Bu kapsamda Türksat ile Space Exploration Technologies Corporation (Space X) şirketi arasında Türksat 6A uydusunun fırlatma hizmeti temini sözleşmesi imzalandı. Bu sözleşme aynı zamanda Türksat A.Ş. olarak fırlatma hizmeti için uydu üreticisi yerine fırlatıcı firma ile doğrudan imzalanan ilk sözleşme niteliğindedir. Söz konusu fırlatıcı hizmet alımı sözleşmesi kapsamındaki faaliyet ve işlemler Türksat A.Ş. uzman kadrosu ile yürütülecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir