okey oyna

Türksat 5A Uydusu Uzaya Fırlatıldı

Türksat 5A

SpaceX şirketi Falcon 9 Block 5 roketi ile Türksat 5A haberleşme uydumuzu uzaya fırlattı.

Türksat 5A Uydumuz Uzayda

Uzay taşımacılık firması SpaceX bu gece Türkiye için çok önemli bir kargoyu uzaya taşıdı. Ülkemizin haberleşme uydusu olan Türksat 5A, Falcon 9 roketi ile başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı ve yörüngesine yerleşti.

Havacılık şirketi Airbus ile Türkiye’nin yaptığı ortak çalışmayla geliştirilen yeni haberleşme uydusu Türksat 5A, planlara uygun bir şekilde yörüngesinde yolculuğuna devam ediyor. SpaceX şirketinin 3.500 kg’lık uyduyu fırlatmak için kullandığı Falcon 9 roketi de herhangi bir sorun yaşamadan denizdeki drone gemisi Just Read the Instructions‘a iniş yaptı.

Türksat 5A’nın Fırlatılışı 2021 Yılının İlk Yörünge Görevi

SpaceX firması fırlatmadan önce Twitter‘dan yaptığı paylaşımda havanın yüzde 70 olumlu olduğunu bildirmişti. Bu olumlu havaya rağmen 45 dakikalık bir erteleme yapılan fırlatma görevi, Türkiye saati ile 05.15’te başladı. Bu başarılı fırlatma görevi, SpaceX firmasının 2021 yılındaki ilk görevi oldu. Ayrıca bu görev 2021 yılının ilk yörüngeye yerleştirme görevi olarak da dikkat çekiyor.

Türksat 5A 2021 Yılının 2. Çeyreğinde Hizmete Girecek

Dün gece fırlatılış yapılmadan önce, uzun zamandır geliştirilen ve Türkiye’ye onlarca yıl hizmet vermesi beklenen Türksat 5A ile ilgili konuşan T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uydunun 2021 yılının 2. çeyreğinde hizmete gireceğini belirtti. Türksat 5A’nın Türkiye’nin 5. uydusu olacağını ifade eden Karaismailoğlu, bu uydunun 30 yıl boyunca hizmet vereceğini ve ülkemizi uzayda daha güçlü bir konuma getireceğini söyledi.

Türksat 5A Fırlatılış Video

Türksat 5A uydumuzun fırlatılış ve roketin geri dönüş videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

 1.438 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir