okey oyna

Türkiye’de İnternet neden bu kadar pahalı?

Daha önceki haberlerimizi hatırlayan okuyucular, Japonya’nın birinciliğine şaşırmayacaktır. Genellikle Güney Kore ile yarışan Japonya’da ortalama bağlantı hızı tamı tamına 60Mbps. Üstelik Japonlar 1Mbps hız için sadece 0.27 sent, yani 40 kuruş ödüyorlar. 60Mbps internet bağlantısı ortalama 24 TL’ye geliyor. Türkiye’de ise aynı para ile 1 Mbps bile alınamıyor.

Güney Kore ortalama 46Mbps hız ile ikinci, Finlandiya 22Mbps ile üçüncü, İsveç 18.2 ile dördüncü ve Fransa az bir fark ile 17.6 ile beşinci. Türkiye ortalama hız olarak çok aşağılarda yer alıyor. Listenin sonlarına doğru yer alan Türkiye’yi görmek için ise dikkatle aramak gerekiyor. Ülkemiz ne yazık ki kırmızıyla gösterilen pahalı ve yavaş ülkeler arasında yer alıyor.

Sonraki iki sayfada yer alan ve dünya çapında internet bağlantı hızlarını ve fiyatlarını özetleyen enfes iki görsel istatistikten detayları kendiniz görebilirsiniz…

İşte Türkiye’nin ortalama fiyattaki yeri

RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYINIZ..

Gördüğünüz üzere Türkiye kırmızıyla işaretli, Mbps başına en çok ödeyen ülkeler arasında.

İşte Türkiye’nin ortalama hızdaki yeri

RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYINIZ..

Türkiye listenin sonlarında yer alıyor. Bu arada Amerika‘nın da durumunun pek parlak olmadığı dikkati çekiyor.

Malesef en pahalı internette neredeyse Dünya birincisiyiz. Bu konuya yetkililerin el atması gerekiyor. Japonlar 1Mbps hız için sadece 0.27 sent, yani 40 kuruş ödüyorlar. Türkiye’de aynı para ile en düşük tarife olan 1 Mbps bile alınamıyor. Türk Telekom fiyatları cep yakıyor adeta. Ülkemizin teknoloji alanında gelişimi için birilerinin ellerini vicdanlarına koymaları gerekiyor..

Son Olarak:

Japonya’da 60Mbps internet bağlantısı ortalama 24 TL’ye geliyor.
Türkiye’de ise 9.105,00.. Evet yanlış okumadınız Japonya’da 24 TL olan 60 Mbps internet Türkiye’de 9 bin 105 lira. İnanamayanlar Türk Telekom’un şu sayfasından bakabilirler: http://www.turktelekom.com.tr/tt/portal/KurumsalUrun/Buyuk-Isletmeler-ve-Kamu/Data-ve-Genis-Bant-Hizmetleri/Noktadan-Noktaya-Erisim-Hizmetleri/Metro-Ethernet/tarife

Haberin bazı kısımları Chip.com.tr’den alınmıştır.
Kaynak:
http://www.chip.com.tr/konu/genis-bant-internette-dunyave-turkiye_16070.html

 2.441 defa okundu

6 Yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler. Malasef ki sadece internetle olay bitmiyor, benzin, elektrik, gaz ve daha bilmediğimiz bir çok ürün Türkiye’de en pahalı kullanıyoruz.

    Bu kadar pahalılık nereden geliyorum vallahi billahi aklıma sığmıyor, sığmadığı gibi enayi yerine koyulmamızı içime sindiremiyorum hazm etmek çok zor!

    Bu kadar pahalılığın yanında en düşük asgari ücrette bizde!!! Yaşam standartları düşük… Allah sonumuzu hayır etsin ama bu devlet, bu hükümetle bu pahalılıkla elbet bir gün patlayacak bu halkta!

  2. Bir Bilgisayar Mühendisi olarak yukarıdaki sözlerin hemen hemen hepsine katılıyorum. Türk telekom şuan için elinde bulundurduğu imkanlar ile çok güzel bir şekilde milleti soyup sovana çeviriyor. İnternet kullanımı için bir defa sabit telefon hattını zorunlu kılıyor. Düşünsenize sizden vermediği haketmediği hizmetin bedelini istiyor. Benim tek umudum bu konuda Telefon operatörleri. 3G ve yeni teknolojiler ile bu Türk Telekom dan kurtulabileceğimizi düşünüyorum. Nasılki şuan faturalı telefon görüşmeleri gayet uygun fiyatlara gerilediyse internet 3g vınn fiyatlarıda gerileyecektir. En azından sınırsız internete 70-80 lira ödemek zorunda kalmayacağımızı düşünüyorum. Ve herkeside bu konuda özellikle vınn kullanmaya davet ediyorum. Son olarak iyi çeken ve problem yaratmayan bir operatör şirketinde 47 TL ye sınırsız bir paket var. Bu bile Türk Telekomdan gayet hesaplı.

  3. Bence bu biraz Türk’lerin sorunu. Aylık cep telefonumuza 30 TL yüklüyoruz. Biz cep telefonuyla bu kadar konuşmaya meraklı olmasaydık ortalama konuşma dk 40 krş olmazdı. Turkcell dk 10 krş yaptı bir zamanlar 100 köntör 10 lira idi hat almak ücretsizdi. Bence kimse telefonuna kontör 1 ay boyunca yüklemese mecburen bu fiyatları geri çekmek zorunda kalacaktır. Biz 69 TL internetimiz kabullenirsek ve internete bağlanırsak böyle olur artırırlar. Benim tanıdığım sınırsız interneti olupta 69 TL hiç kullanmayanlarda tanıyorum. İnsanlar bu konuda tassaruflu davransalar. Ben Turkcell’in 1gb sınırsız internettini kullanıyorum 20 TL. Yavaş mı? yavaş ama ben facebooka giriyorum ve video ile işim olmaz en fazla indirdiğim miktar ise günlük 250 mb kullanıyorum. Bence herkes gerekmedikçe internet kullanmasa ve kontör yeterince yüklese bence fiyatlar düşer düşürmek zorunda kalırlar. Hiç bir hat birbirine rakip değil hepsi anlaşmalı. Bir diğer olasılık devletin 10 büyük operetör olana kadar yurtdışından operatör alımıda yapabilir.

  4. Türkiye’de ne pahalıysa o çok kullanılır zaten. Vatandaşımız kuzu gibi maşallah.

  5. çindeki anormal derecedeki maaşları düşünerek bazı hizmetlerin neden ucuz olduğunu anlayabilirsiniz :)

  6. Türkiye’de internet başlangıçta geçmişteki dengesiz ve düzensiz dışa bağımlı sözde liderler yüzünden bu kadar pahalı oldu. Bu giderek değişik faktörlerinde eklenmesiyle günümüze kadar geldi. Şu anda büyük kurumsal firmalar kendi vatandaşlarını sömürme politikası uyguluyorlar. Oysa şu anki fiyatlar yarıya çekilse yine kazanır yine çok yüksek kârlar elde ederler. Türkiye’de internetin çok ucuzlayacağı hatta ücretsiz olacağı zamanlarda gelecek elbette…Bu zamanlarıda görecez. Bu bir ütopya değil çok rahat uygulanabilir bir proje…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir