İşletim sistemi pazarı ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor. Peki ya ülkemizde hangi işletim sistemi daha çok kullanılıyor?

İşletim sistemi pazarı dünyanın çeşitli bölgelerine göre farklılık gösterebiliyor. Ülkelerin gelişmişlik düzeyine ve ekonomomik durumuna göre şekillenen pazar Türkiye’de de dünya ortalamasına göre farklılıklar içeriyor.

Windows 7 zirvede

Statscounter sitesi tarafından sağlanan Türkiye işletim sistemi pazarına yönelik sonuçlar oldukça dikkat çekici. İlk sırada yüzde 62’lik pay ile Windows 7 bulunuyor. Windows 7’nin ülkemizdeki kullanım oranı dünya ortalamasının neredeyse 7 puan üzerinde.

isletim-sistemi-1

XP’den vazgeçemiyoruz

Microsoft‘un desteğini kestiği emektar Windows XP ise Türkiye’de ikinci olarak en çok tercih edilen işletim sistemi. Windows XP’nin ülkemizdeki pazar payı yüzde 20’lere yaklaşıyor ve dünya ortalamasının 4 puan üzerinde.

Windows 8 yavaş yavaş

Büyük radikal değişimlerle gelen Windows 8 ise Ocak ayı itibarıyla yüzde 10’u aşmış durumda ve küçük yüzdeler ile payını artıyor. Windows 8.1’in payı ise yüzde 5 civarında. Apple‘ın işletim sistemi OS X ise yüzde 0.87’lik bir paya sahip.