Türkiye’de Emlak Sektöründeki Hareketliliğin Sebebi Ne?

Türkiye, emlak sektörünün en hareketli olduğu ülkelerden bir tanesidir.

Ülkenin genç nüfusu oranının yüksek olması ve ülke içerisinde gayrimenkulün oldukça değerli bir yatırım aracı olarak görülmesi, bu durumun en büyük sebeplerinden bazılarıdır. Türkiye’de emlak sektöründeki hareketlilik hem kiralık dairelerin hem de satılık dairelerin oluşturdukları pazar konusunda belirleyici olmaktadır. Özellikle belli dönemlerde kiralık ev ya da satılık ev konusunda arayışların artması, belli dönemlerde bu alanda fiyat dalgalanmalarının yaşanmasına da sebep olmaktadır. Örneğin özellikle üniversiteye ev sahipliği yapan şehirlerde, üniversite sayısı az ise üniversitelerin çevresindeki bölgelerde, çok ise şehrin genelinde kiralık ev ya da satılık ev arayışlarının artış gösterdiği gözlemlenir. Bu durumda arayışın çok olduğu dönemde, özellikle kira fiyatlarının belli bir oranda artış gösterdiğini söylemek mümkün. Okulların açıldığı dönemlerde ya da okulların kapandığı dönemlerde, konut değişikliği gerçekleştiren kişilerin de sayısı artacağından dolayı emlak sektöründe hareketlilik yaşanır.

Konut Arayışını Kolaylaştıracak Araçlar

Emlak sektöründe hareketlilik yaşanan dönemlerde oturmak ya da yatırım yapmak için konut arayışına girdiyseniz, pratik araçlar yardımı ile bu arayışı daha kolay hale getirmek en temel amaçlarınızdan biri olmalıdır. Çünkü konut seçimi, pek çok değişkenin aynı anda incelenmesini gerektiren bir süreçtir. Ancak yüksek ve gelişmiş filtre seçeneklerini barındıran bir emlak arama motoru kullanırsanız kendiniz için sağlıklı bir konut arama gerçekleştirebilirsiniz. Gelişmiş bir emlak arama motoru olarak Flatfy, sizlere bu fırsatı sunmaktadır. Çok sayıda filtreleme seçenekleri sayesinde aradığınız konutu adeta nokta atışı yaparak bulmanızı sağlayan Flatfy Türkiye çok sayıda ilan alternatifi sayesinde size seçim şansı tanıyor.

Emlak Hareketliliğinin Arttığı Dönemlerde Konut Seçimi

Konut seçim sürecinde dikkat edilmesi gereken şeyler, aslında bir konuttan neler talep ettiğinize göre değişebilir. Yatırım amaçlı satın alınan konutlarda, bölgenin daha sonra proje ile değerlenebilecek bir bölge olması sizin için oldukça önemlidir. Fakat hemen oturmak üzere satın alacağınız ya da kiralayacağınız bir ev arayışı içerisindeyseniz, evin mevcut konumu ve durumu sizin için daha önemli olabilir. Çok sayıda ilana daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmek için Flatfy seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Konut seçiminde, konutun lokasyonu kadar konutun iç özellikleri de önemlidir. Oda sayısı, odaların birbirine göre yapısı gibi ayrıntılar, bir konutu diğerlerinden daha üstün ya da diğerlerinden daha düşük kılabilir. Örneğin konutun mimari özelliklerine göre mutfak ile salonunun bitişik olup olmaması, ebeveyn banyosunun olup olmaması gibi ayrıntılar, konutun yatırım değeri konusunda belirleyici olabilirler. Ayrıca konutun kaç yıllık olduğu, lokasyonunun yanı sıra içerisinde bulunduğu site ya da konut grubunun özellikleri de önemlidir. Bundan dolayı tüm bu konularda en açıklayıcı, doğru ve detaylı bilgileri sunan bir platform üzerinden emlak aramalarını gerçekleştirmek, kişilerin kendileri için en doğru konutu seçmelerine yardımcı olacaktır.

2019 Temmuz Ayı Konut Hareketliliği Açısından Ne Anlatıyor?

Temmuz 2019 emlak konut istatistikleri, geçtiğimiz günlerde TUİK tarafından yayınlanmıştı. Örneğin temmuz ayı, emlak yatırımcıları tarafından hareketli bir yatırım ayı olarak değerlendirilebilir. Çünkü bu ay içerisinde 102.636 adet konutun ülke çapında satışının gerçekleştirildiği notu düşüldü. TUİK verilerine göre bu konutların bir kısmı sıfır konutlar iken, oldukça önemli bir çoğunluğu ise el değiştiren ikinci el konutlardı. Yine de emlak konut satışı açısından hareketli bir ay olarak kabul edilebilen temmuz ayının, 2018 Temmuz verilerine göre daha düşük bir noktada seyrettiği görülüyor. Bunun sebebi dönemsel ekonomik koşullar ya da yatırımcıların strateji değiştirmesi olabilir. Aşağıda TUİK tarafından yayınlanan grafiği görebilirsiniz:

Kaynak: http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=30880

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.