Türkiye’de Elektrikli Otomobil Şarj Maliyeti

Elektrikli Otomobil Şarj

Son elektrik zamlarından sonra Türkiye‘de elektrikli otomobil şarj etme maliyetinin detayları yazımızda.

Türkiye’de Elektrikli Araba Şarj Etme Maliyeti

Elektrikli arabaları şarj etmek fosil yakıtla çalışan arabalara benzin almaktan daha ucuz. Peki bu durum özellikle de son zamlardan sonra Türkiye’de ne kadar doğru bir tercih?

Elektrikli otomobillerin pazar oayı Dünya genelinde artmaya devam ediyor. Özellikle de şarj fiyatlarının içten yanmalı motorlu otomobillere göre daha uygun olması ve çevreci olmaları elektrikli otomobilleri tüm Dünyada ön plana çıkarıyor.

Türkiye’de ise bu durum biraz daha farklı işliyor. Elektrik fiyatlarının artması ile elektrikli arabaların maliyet avantajı azalıyor ve kullanıcıların motorin ve benzin için ödeyecekleri fiyatlar arasındaki fark azalmaya devam ediyor.

Türkiye’deki elektrikli otomobil şarj maliyetleri 31 Aralık’tan itibaren zamlandı. 2022 yılında dolar kurundaki artışlar ve diğer sebeplerden dolayı yapılan zamlar elektrikli otomobillerin şarj maliyetlerini neredeyse ikiye katladı. Bu durumda elektrikli otomobillerin içten yanmalı motorlu otomobillere göre şarj maliyet avantajı da azalmış oldu.

Geçen yıl 2021’de ve bu yıl 2022’de uygulanan elektrik dolum tarifelerini aşağıdaki tablolardan inceleyebilirsiniz.

AC Tip 2 Soketli Araçlar

Ortalama Güç Eski Fiyat (2021 Yılı) Yeni Fiyat (2022 Yılı)
0 – 7.4 kW 0.25 TL/dk 0.55 TL/dk
7.4 – 11 kW 0.38 TL/dk 0.85 TL/dk
11 kW ve üzeri 0.51 TL/dk 1.15 TL/dk

DC, CHAdeMO ve CCS Soketli Araçlar

Ortalama Güç Eski Fiyat (2021 Yılı) Yeni Fiyat (2022 Yılı)
0 – 50 kW 1.17 TL/dk 3.9 TL/dk
50 – 90 kW 2.6 TL/dk 5.9 TL/dk
90 kW ve üzeri 3.5 TL/dk 7.9 TL/dk

Elektrikli Araç Dolum Ücreti

Tarifelere bakıldığında geçen yıl sahip olduğunuz Tesla Model 3’ünüzü %80 şarj edebilmeniz için 72 TL ödemek yeterliydi. Yeni zamlardan sonra bu fiyat 177 TL’ye yükseldi. Bir diğer örneğimiz ise Hyundai Kona. Kona elektrikli arabalar arasındaki en uygun modellerden ve kullanıcılarına 480 km menzil sunuyor.

Geçen yıl Kona’yı %80 şarj edebilmek için 114 TL ödemek yeterliydi. Bu fiyat son zamlarlan itibaren 260 TL’ye yükseldi. Hyundai Kona’nın benzinli versiyonunun deposunu %80 doldurmak için bugünün fiyatları ile yaklaşık 540 TL ödemek gerekiyor. Arabanın deposunu tamamen doldurmak için ise yaklaşık 670 TL ödemek gerekiyor. Ancak menzil bu durumu değiştiriyor.

Menzile göre hesapladığımızda ise elektrikli Hyundai Kona %80 şarj ile yaklaşık 400 km yol gidiyor. Ancak benzinli Hyundai Kona %80 dolu benzin deposu ile yaklaşık 800 km menzil yol gidiyor. Elektrikli de 800 km yol gidebilmek için 520 TL ve benzinli de ise 540 TL ödemek gerekiyor. Fiyatları incelediğimizde 2 aracın maliyeti arasında yaklaşık olarak 20 TL fark var.

Elektrikli Otomobil Şarj Ücreti

Yazdığımız fiyatlar şarj istasyonlarından yapılan dolumlar için geçerli. Elektrikli otomobilleri evinizden veya işyerinizden de şarj edebilirsiniz. Şehir şebekesinden gelen elektriğin fiyatı istasyonlara göre daha ucuz oluyor. Bu nedenle evde %80 daha uygun fiyata arabanızı şarj edebilirsiniz. Böylece elektrikli otomobillerin maliyet avantajı ortaya çıkıyor ve arada büyük farklar bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.