Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında Türkiye‘nin 14 iline ücretsiz kablosuz internet hizmeti verilecek. Ücretsiz internetin sunulacağı iller ve projenin detayları haberimizde.

ucretsiz-internet

Kalkınma Bakanlığının hazırladığı Doğu Anadolu Projesi (DAP) eylem planına göre Türkiye’nin özellikle doğu şehirlerinin iletişim ve haberleşme altyapısı güçlendirilecek.

Elektronik haberleşme altyapısı olmayan yerleşim yerlerine altyapı çalışmaları sürdürülürken plan kapsamında GSM altyapısı olmayan bölgelere de yıl sonuna kadar mobil haberleşme altyapısının kurulması hedefleniyor.

İnternet kullanımının çeşitli nedenlerle az olduğu bölgelere de park, müze, meydan gibi noktalara ücretsiz kablosuz internet noktaları kurulacak.

Bu sayede bölgedeki insanların hem iletişim teknolojilerine erişim imkanı arttırılacak hem de bu mekanlar arttırılıp daha işlevsel hale getirilecek.

Ayrıca eylem planı içerisinde Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Organize Sanayi Bölgeleri‘ndeki işletmeler için yüksek kalitede internet erişim imkanı sağlayacak olan fiber altyapısının da yaygınlaşması sağlanacak.

Tüm bu servislerden yararlanacak iller; Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van.