Türkiye Kart Duyuruldu

Türkiye‘de faaliyet gösteren büyük finans ve haberleşme firmaları Türkiye Kart için ortak çalışma yaptılar.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde ilk kez ve milli ödeme sistemi duyuruldu. Büyük şirketler Başbakanlık koordinasyonunda bir araya geldiler.

Ankara’da Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da dahil olduğu Türkiye’nin en büyük firmalarının yöneticilerinin katıldığı bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda Türkiye Ortak Ödeme Platformu resmi olarak duyuruldu.

Telekomünikasyon, bankacılık, ulaşım ve finans gibi alanlarda hizmet veren Türkiye merkezli dev şirketlerin oluşturduğu güç birliği vatandaşların gerek kartla, gerek cep telefonu ile istediği her an para transferi yapmasını sağlayacak ilk yerli sistemin kurulmasını sağladı.

PTT, Denizbank, Turkcell, Türk Telekom ve Vakıf Katılım Bankası’nın işbirliği ile ortaya çıkarılan bu sisteme paranın dijitalleşmesi yolunda Türkiye’de atılan en büyük adım hayata geçirildi. Artık banka hesabı olmayanlar bile cep telefonları ile para transferi yapabilecekler.

Türkiye Ortak Ödeme Platformu’nın tanıtım toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin her ilinde toplu taşımada tek kartın geçerli olacağını açıkladı. Ayrıca Yıldırım, “Şu anda Türkiye’de hala nüfusumuzun yüzde 40’ından fazlası banka hesabı kullanmıyor. Bu ne demektir? Sayısallaşmada, dijitalleşmede daha alacak çok yolumuz var. Perakende harcamalarının yüzde 60’ı da hala nakitle yapılıyor. İşte bu ortak platformda vatandaşın emeği, alın teri olan parasını güvenle kullanma imkanı getiriliyor.”

“Bu sistem, banka hesabı olmayan vatandaşlarımızı bu kartla iş yapar ve ödemelerini yapar hale getirecek. Vatandaş, istediği vakit sistem içindeki parasını en yakın noktadan çekebilecek. Banka hesabı olmayanlar ise cep telefonlarından para yatırabilecekler.” açıklamasında bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım, “tek kartla her yere her ödeme” sözleri ile sistemin özetlenebileceğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.