Türk Telekom XGS-PON Testlerine Başladı

Hızlı İnternet

Türk Telekom yüksek hızlı 10 gbps simetrik internet sunabilen XGS-PON testlerine başladığını açıkladı.

10 GB’lık Film 8 Saniyede İndirilebilecek

Uluslararası bir organizasyon olan Open Networking Foundation (ONF) ile iş birliği içinde yapılan çalışmaların sonucunda Ankara’daki Türk Telekom İnovasyon Merkezi’nde oluşturulan bir açık kaynak kodlu platformda XGS-PON teknolojisini test eden Türk Telekom, 10 gbps gibi çok yüksek bir hıza ulaşmayı başardı.

XGS-PON teknolojisi simetrik bağlantı desteği ile 10 gbps indirme ve yükleme hızı sağlıyor. Farklı bir örnek vermek gerekirse 1 dakikada 75 GB veri indirilebilmesini veya yüklenebilmesine imkan sağlıyor.

Türk Telekom’un yaptığı açıklamaya göre yeni XGS-PON teknolojisi, kullanıcıların akıllı ev uygulamaları, artırılmış gerçeklik, çevrimiçi oyun, sanal gerçeklik, e-sağlık ve e-eğitim gibi uygulamalardan daha kapsamlı olarak faydalılabilmesini mümkün kılıyor. Gerçek zamanlı 16K 360 derece video görüntüleme imkanı da sunuyor.

Telekomünikasyon çözümleri sağlayıcısı Argela firması ile yürüttükleri çalışma sonucunda ortaya çıkan teknolojinin Türkiye’de yerli ekosistem geliştirilmesi ve dışa bağımlılığın azaltılmasına da katkı sağlamasını beklediklerini ifade eden Türk Telekom Teknoloji Genel Müd. Yrd. Yusuf Kıraç‘ın XGS-PON hakkında yaptığı açıklama aşağıda.

XGS-PON Testini Türkiye’de İlk Yapan Firma Türk Telekom

“Yeni nesil XGS-PON teknolojisini, açık kaynak kodlu erişim platformumuzda test ettik. Bugüne kadar dünyada sayılı operatörün gerçekleştirebildiği bu denemeyi bir ilke imza atarak Türkiye’de ilk kez hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Açık ve standart arayüzlerden oluşan yazılım tabanlı erişim platformları ile geleneksel üreticilerin yanında küçük ama inovatif üreticilerin de ekosisteme dahil olmasını sağlıyoruz.

Bu tedarikçiler arasına yerli üreticilerin de girebilmesi ve hatta geliştirecekleri ürünleri yurt dışına ihraç edebilmesi için bu çalışmayı, çok önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Açık kaynak kodlu teknolojileri çalışmalarımıza dahil ederek, yerli üretim fırsatlarını zenginleştirip hızlandırmanın yanı sıra, yurt dışına da ihraç edebilme fırsatını da sağlıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir