Türk Telekom 5G Hızında Dünya Rekoru Kırdı

5G Hız Rekoru

Türk Telekom ve Nokia‘nın işbirliği ile yapılan testte 5G bağlantıda 4,5 Gbps hıza ulaşılarak dünya rekoru kırıldı.

Türk Telekom ve Nokia Dünya Rekoru Kırdı

Nokia ile iş birliği yapan Türk Telekom, 4,5 Gbps barajını geçerek mmWave 5G‘de dünya rekoru kırmayı başardı. Bu hızın 5G kullanıcılara sunulduğunda ne seviyede olacağı şimdilik belli değil.

Yeni nesil kablosuz telekomünikasyon teknolojisi 5G henüz Türkiye‘de halka açık olarak kullanıma sunulmamış olsa da operatörlerin 5G çalışmaları devam ediyor. Türkiye’nin en büyük mobil operatörlerinden olan Türk Telekom, Nokia ile iş birliği içinde yaptığı testlerde 5G altyapısıyla 4.5 Gbps üzeri hıza ulaşarak dünya rekoru kırdı.

Yapılan açıklamaya göre Türk Telekom, Türkiye’de milimetre dalga (mmWave) 5G Yeni Radyo Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisi‘ni, 8 taşıyıcı (8CC) destekli akıllı telefonla deneyen ilk operatör oldu. Bu testler Türk Telekom’un Ankara Genel Müdürlük Binası’ndaki İnovasyon Merkezi‘nde yapıldı.

Testlerde Snapdragon X55 5G Modem Kullanıldı

Türk Telekom test esnasında mmWave 5G ile 8 adet 100 MHz’lik bant genişliğine sahip taşıyıcı ile tek telefondan şimdiye kadar kaydedilmiş en yüksek 5G hızına ulaşmayı başarmış oldu. Testlerde 3GPP Standartları ile uyumlu olan 8 taşıyıcı destekli Qualcomm firmasının ürettiği Snapdragon X55 5G modem‘ine sahip bir 5G akıllı telefonla 4.5 Gbps üzeri hızlara çıkıldı.

Rekorla ilgili açıklamalar yapan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç’ın tam açıklaması aşağıda:

TT Teknoloji Gen. Müd. Yrd. Yusuf Kıraç’ın Açıklaması

“Kullanıcılar ve operatörler için birçok fayda sağlayan bu teknoloji sayesinde, 5G’nin vadettiği yüksek hız ve geniş kapasite hedeflerini yakalamış olduk. Bu teknolojiler aynı zamanda 6G’de kullanılması planlanan ultra yüksek hız ve kapasite sağlayan Terahertz sistemlerinin de olgunlaşması ve önünün açılması için köprü niteliği taşıyor.

Güçlü fiber altyapımızla Türkiye’de 5G’ye en hazır operatör olarak, bu teknoloji ile ilgili önemli bir deneyimi daha rekorla sonuçlandırmaktan mutluluk duyuyoruz. Bugün olduğu gibi, gelecekte de ülkemizde, tüm yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesine öncülük etmeye devam edeceğiz.”

Nokia Türkiye Gen. Müd. Özgür Erzincan’ın Açıklaması

Nokia Türkiye Ülke Genel Müdürü Özgür Erzincan ise ortaya koydukları başarı ile ilgili olarak, “Türk Telekom ile 30 yılı aşkın süredir devam eden ortaklığımızla, bugün sadece Türkiye için değil, küresel telekom sektörü için bir başka önemli kilometre taşına daha imza attık. Nokia’nın ticari 5G şebeke ekipmanıyla elde edilen bu rekor, Nokia’nın 5G ve inovasyon alanlarındaki liderliğinin bir kanıtıdır.”

 1.336 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir