Türk Mühendisler Duvarın Arkasını Gösteren Radar Üretti

STM mühendisleri tarafından geliştirilen milli radar, gözle temas edilemeyen yerlerde canlı olup olmadığını anlayabiliyor.

duvar-arkasi-radar-dar

Dünya genelinde özellikle rehine kurtarma ve operasyonlarda bir duvarın arkasında canlı varlıkların olup olmadığını anlayabilen radar, savunma teknolojileri alanında oldukça önemli bir yer tutuyor. Birçok ülkenin güvenlik güçleri bu radara ihtiyaç duyarken dış ülkelerden bu radarı satın almak hem güvenlik açısından endişelere yol açıyor hem de dışa bağımlılığı arttırıyor.

Ülkemizin dışa bağımlılıktan kurtularak hızla kendi teknolojilerini üretmesi ve diğer ülkelere ihraç etmesi konusunda önemli çalışmalar yürüten Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) mühendisleri, Duvar Arkası Radar (DAR) isimli sistemi üretti. STM mühendisleri tarafından tamamen yerli olarak üretilen bu radar, arada engeller olsa bile insan gözüyle temas edilmeyen noktalarda canlı bir varlık olup olmadığını anlayabiliyor.

Şu anda prototip aşaması tamamlanıp test aşamasına geçilen yerli radar, taşınabilir yapısıyla birlikte bir kişi tarafından kolaylıkla taşınabilecek ve böylelikle tamamlandığında güvenlik güçleri tarafından kullanılabilir hale gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.