okey oyna

Toshiba’dan 256 Terabyte SSD Geliyor

Toshiba‘nın önde gelen mühendislerinden Nobuo Hayasaka, önümüzdeki 5 yıl içinde 256 terabyte SSD‘lerin geleceğini açıkladı.

ssd

Bu ay depolama teknolojilerinde bir kilometre taşına daha ulaşılmıştı. Şu an üretilmiş en yüksek hard disk 10 terabyte boyutunda iken Samsung 16 terabyte’lık SSD üreterek bir ilke imza atmıştı.

SSD’lerin böyle bir başarıya ulaşmasının önemi, sahip oldukları 2.5 inç boyutundan kaynaklanıyor. Çünkü 2 terabyte’dan büyük olan bütün hard diskler en az 3.5 inç boyutunda iken 2.5 inçlik bir SSD’nin en yüksek boyutlu hard diski geçmesi, kolay elde edilecek bir başarı değildi.

HDD ve SSD Savaşının Geleceği Nasıl Olacak?

Rakamlar sizi şaşırtıyorsa daha fazlasına hazır olun. Toshiba yetkilisinden gelen açıklamaya göre önümüzdeki 5 yıl içinde 256 terabyte’lık SSD’ler gelecek.

SEMI üyeleri gününde konuşan Toshiba’nın önde gelen mühendislerinden Nobuo Hayasaka, 2020 yılına kadar hard disklerin minimum 20 TB boyuta ulaşacağını, bu boyutun 3.5 inçlik hard disklerle 40 TB’a kadar çıkacağını söyledi.

SSD konusunda yaptığı açıklamalarla şaşırtmaya devam eden Hayasaka, önümüzdeki yıl 32 TB SSD’leri görebileceğimizi, 2017’ye kadar bu boyutun 64 TB’a, 2018’e kadar ise 128 TB’a ulaşacağını söyledi ve ekledi: “2018’den sonra 256 TB’lık SSD’lerin çıkması uzun sürmeyecektir.”

İnsandaki boyut kavramını sorgulatan bu açıklama ile teknolojinin önümüzdeki yıllarda ne kadar da hızlı ilerleyeceğini kestirebiliyoruz. Ayrıca gelecekte SSD’lerin şu an daha yaygın olan hard disklerin yerini alacağı da söyleniyor.

 266 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir