Token Nedir? Ne İşe Yarar?

Token

Kripto para pazarında sık sık duyulan ifadelerden olan Token ile ilgili merak edilen tüm detaylar yazımızda.

Token Nedir?

Kripto paraların hayatımıza girmesinden itibaren birçok coin ortaya çıktı. Bu kripto paralardan ve coinlerden birisi de Token’dir. Dijital dünyada sık sık duyulan ve birçok alanda karşılaşılan token ifadesi bazılarına kafa karıştırıcı gelse de aslında oldukça basittir.

Bir yatırım amacı olarak görülen ve en sık yatırım yapılan coinlerden olan bu ifade son dönemde daha çok merak edilmeye başlandı. Token ile ilgili en çok merak edilen soruları sizler için cevapladık.

Token Ne Demek?

Token’in teknik olarak karşılığı kripto para birimi veya kripto varlık olarak ifade edilebilir. Ancak birçok çok özel anlam kazanmıştır. Bunlardan birincisi Bitcoin ve Ethereum gibi tüm kripto para birimlerini tanımlaması. İkincisi ise başka bir kripto para biriminin blok zincirinin üzerinde çalışan belirli dijital varlıkları tanımlaması.

Tüm bu tanımlar ile Token genel olarak Bitcoin ve Ethereum‘un yanı sıra herhangi bir kripto para birimini ifade eder. Günlük hayatta sık sık duyduğumuz Bitcoin ve Ethereum kripto para birimleri de birer Token’dir. Ancak tüm Token’ler bir kripto para birimi olmak zorunda değil.

Token Ne İşe Yarar?

IEO / ICO süreci olarak bilinen Token bulunduğu platformun sürekliliğini devam ettirmesi ve kaliteyi artırması için üretilebilir. Ayrıca bu birim bir değeri, hizmeti veya ürünü de temsil edebiliyor. Kısacası her ürünün, değerin veya hizmetin bir Token’e dönüştüğünü söyleyebiliriz.

Token İle Coin Arasındaki Farklar

Token ile kripto para birimi ile arasındaki en önemli fark kripto para birimlerinin kendi blok zincirlerine sahip olmasıdır. Token’ler ise merkezi olmayan Bitcoin, Ethereum ve Waves gibi blok zincir üzerine kuruludur.

Token Nasıl Kullanılır?

Token, Utility , Equity , Credit ve Combo olmak üzere farklı türlerde de yer alıyor. Bunların kullanımı ise almak istenilen türe göre değişiklik göstermektedir. Token’i kullanmak için öncelikle tercih edilen borsaya parayı yatırmalısınız. Daha sonra o parayı istenilen kripto para olarak cüzdanınıza transfer edin. Son olarak da paranızın değerlenmesini bekleyerek kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.