Tırnak Sağlığı Önemlidir

İnsanlar vücutlarının her noktasına bakmak zorundadırlar. Vücudun her kısmında hijyen ve temizlik kuralları uygulandığı gibi çeşitli hastalık ve sorunlardan uzak durulması için bakım aşamalarının da yapılması gerekir. Tırnak bakımı, özellikle kadınlar tarafından bilinse ve yapılsa da birçok insan el ve tırnak bakımı hakkında yalnızca görünüş güzelliği açısından bilgi sahibidir. Oysa tırnaklardaki oluşabilecek rahatsızlıklar vücudun genel sağlığı açısından da önemlidir. Tırnak hastalıklarının oluşmasının temel nedenleri arasında manikür ve pedikür yapılırken kullanılan aletlerin sağlığa yeterince uygun olmaması yer alır. Ayrıca ellerin ve tırnakların uzun süre su ve kimyasal temizlik malzemelerine maruz kalması da sağlıksız durumların oluşmasına neden olabilir.

mavala-tirnak-eti-kremi

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakımlı tırnaklara sahip olmak için güneş, klor, deterjan gibi etkenlere tırnakların fazla maruz kalmaması gerekir. Ev işi yaparken eldiven kullanılması tırnak sağlığı açısından önemlidir. Tırnakların yan taraflarının törpülenmesi, daha kırılgan tırnaklara sahip olmasına neden olur. Demir, kalsiyum, B vitamini ve Potasyum açısından zengin besinlerin tüketilmesi tırnakların daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar. Yeterince su içmeyen kişilerde de tırnak rahatsızlıkları ve zayıflıkları gözlemlenir. Uzmanlar vücut sağlığına dikkat edilmesinin tırnaklara da yarar sağlayacağı görüşündedir. Tırnaklar için birçok özel üretilmiş dermo-kozmetik ürünleri mevcuttur. Sağlık ve hijyen açısından önemli olan bu ürünler, nemlendirici, tırnak eti yağı, tırnaklar için besleyici serum ve daha birçok farklı etkiyi bünyesinde barındırır. Mavala gibi tırnak alanında önemli bir üretim ve işleyiş sağlayan firmalar, el ve tırnak bakımı için online satış platformlarından hizmetlerini sunarlar. Mavala’nın tırnak sağlığı ve bakımı için ürettiklerine erişmek için http://www.kozmela.com/mavala sitesinden giriş yapılabilir.

1 Yorum

 1. Hızlı Tırnak Uzatıcı Bakım

  Tırnaklarınızın daha hızlı uzamasını sağlayacak bu ürünü özellikle kütüküllerin olduğu bölgelere ve tırnak diplerine süreceksiniz. Uygulamayı günde bir sefer yapmanız yeterli.

  10 ml keratin
  10 ml kükürt
  10 ml b5 vitamini
  Bu vitamin, protein ve mineralleri karıştırıp akşamları tırnak diplerinize çok az miktarda bir kulak çubuğu yardımıyla sürünüz.

  Tırnak Kırılmasını Önleyici Bakım

  Tırnaklarınızın kırılmasını önlemek için yapacağınız bu bakım tırnaklarınızdan ojeyi sildikten sonra yapmalısınız. Ayrıca bakımı sabah ve akşam yapın. bir gün oje sürmeyin tırnaklarınıza.

  10 ml b5 vitamini
  10 ml e vitamini (bal kıvamında olan saf formu)
  10 ml c vitaminli yağ
  Bu maddeleri karıştırıp iyice çalkalayın. her kullanımdan önce bir çubuk yardımıyla iyice karıştırın ve öyle kullanın. Tırnaklarınıza sürdüğünüzde tırnk kırılması sorununun tarih olduğunu göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.