okey oyna

Tik İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda matematik işlemleri yapılırken derece işaretini kullanmak gerekebiliyor.

Klavye üzerinde tik işareti için kısayol tuşu bulunmuyor. Bazı tuş kombinasyonları kullanılarak tik işareti sorusuna yanıt bulmak kolay oluyor.

Klavyede Tik İşareti Eklemek

Klavyede tik işareti eklemek için iki yöntem bulunuyor. Metinde tik işareti eklenecek yere tıklanması ve daha sonra klavyenin alt ve 0252 tuşlarına basılması gerekiyor. Bu işlem sonrası metine tik işareti eklenmiş oluyor. Bu yöntem 10 tane rakamı bulunan klavyelerde çalışıyor. Bu esnada alt tuşuna basılı tutulmasının unutulmaması gerekiyor.

Tuşlara aynı anda basılmasının ardından tuşların bırakılması ve boşluk tuşuna basılmasının ardından tik işareti ortaya çıkıyor. Diğer taraftan başlat menüsünden çalıştır komutunu açıp charmap yazılması da derece işaretinin yapılmasını sağlıyor. Aynı zamanda bu işlem sırasında bilgisayardaki tüm özel karakterlere ulaşılabiliyor. Coğrafi yazı ve bilimsel yazı yazacak kişiler açısından klavyede derece işaretinin eklenmesinin bilinmesi büyük önem taşıyor.

Tik İşareti Nerelerde Kullanılır?

Sosyal medya ortamında genel olarak instagram, facebook gibi platformlarda  onay olarak kullanıldığı görülüyor. Onay verme, tastik etme anlamında tik işaretinin kullanımı büyük önem taşıyor. Bu nedenlerden dolayı çeşitli iş alanlarında tik işareti sık sık kullanıldığı bilinmesi gerekiyor. Tik simgesi bir kez kullanıldığında, simgeler menüsündeki en son simgeler listesinde yer alıyor.

Şeridi Kullanarak Tik İşareti Eklemek

Öncelikle imlecin metinde tik simgesi eklenmek istenen konuma getirilmesi gerekiyor. Daha sonra ekle menüsünden simge seçeneğine basılması gerekiyor. Diğer simgelerin seçilmesinin ardından yazı tipini yazı tipi açılan menüsünden seçmek gerekiyor. Kişilerin bu aşamada simgeler arasında ilerlemeleri ve tik seçeneğine tıklamaları gerekiyor. Ardından ekle seçeneğine tıklayarak tik işareti eklemeleri gerekiyor. Şeridi kullanarak işlemlerin sırayla yapılması büyük önem taşıyor.

Kaynak: https://www.teknouser.com/tik-isareti-nasil-yapilir-kesin-cozum/

 588 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir