Tesla Otopilot Teknolojisi Ne Kadar Güvenli?

Tesla Otopilot

Tesla şirketi otopilot teknolojisinin 11 kat daha güvenli olduğunu iddia ediyor ancak bu iddianın arkasında bazı detaylar var.

Tesla Otopilot Teknolojisi Ne Kadar Güvenli?

Tesla tartışmalı otomatik pilot teknolojisinin güvenliğini vurgulayan yeni veriler yayınladı. Ancak bu verilerin arkasındaki gerçekler firmanın sunduğu kadar net değil. Gelin detaylarını hep birlikte inceleyelim.

Tesla Otopilot Kaza Sayıları

Tesla otopilot özelliğini aktif eden ABD’li sürücülerin her 7.63 milyon milde (12.27 milyon km) bir kaza kaydettiği açıklandı. Otopilot kullanmayan sürücüler için ise bu oran her 955.000 milde (1.536.923 km) bir kaza olarak ifade edildi.

Firma bu verileri ABD oto güvenlik düzenleyicilerinin genel verileriyle kıyaslayarak otopilot özelliğine sahip olan araçların diğer araçlardan 11 kat daha güvenli olduğundan bahsetti.

Otopilot Genelde ABD’deki Otoyollarda Kullanılıyor

Ancak otopilot özelliği genellikle ABD otoyollarında kullanılıyor. Oysa Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin (NHTSA) verileri tüm yolları kapsama alanına alıyor. Şehir içi yollar ve bölünmemiş yollarda kazalar daha sık meydana geliyor. Ayrıca NHTSA’nın verileri tüm araçları kapsıyor. Otobüsler, kamyonlar ve eski model arabalar da buna dahil. Bundan dolayı Tesla’nın iddiası net bir karşılaştırma sunmuyor.

2022’den İtibaren Güvenlik Raporu Yayınlanmadı

Tesla şirketi 2018 yılında araç güvenlik raporlarını yayınlamaya başladı ve bu raporlar otopilot teknolojisinin güvenliğini göstermek için kullanıldı. Ancak firma 2022 yılının son çeyreğinden sonra bu verileri açıklamayı durdurdu ve bu hafta 2024 yılının ilk çeyrek raporunu yayınladı.

Tesla firması oto pilot teknolojisini savunurken birçok dava ve federal soruşturma ile de karşı karşıya kaldı. 2016’da otopilot ile ilişkili ilk ölüm vakası Ohio’lu Joshua Brown’ın Florida’da bir kamyona çarpması sonucu gerçekleşmişti. Bu kazadan sonra firma tarafından yazılımda güncellemeler yapılmıştı.

Tesla’ya Ölümlü Kazalar Nedeniyle Birçok Dava Açılmıştı

Gelecekte birçok kez farklı kazalar daha meydana geldi ve bazıları davalara yol açtı. Geçtiğimiz Ekim ayında Tesla şirketi bir otopilot kazasında ilk ABD jüri duruşmasını kazandı. Ancak firmanın ABD’de en az bir düzine davası daha var. Geçen ay Tesla otopilot aktifken bir bariyere çarpan Apple mühendisi ile ilgili bir davayı da kazanmıştı.

NHTSA’ya Göre 200’den Fazla Kaza ve 29 Ölüm Vakası Var

NHTSA’ya göre otopilot ile ilgili 200’den fazla kaza ve 29 ölüm vakası var. NHTSA Tesla araçları ile ilgili 50’den fazla özel kaza soruşturması başlatmıştı. Geçtiğimiz ay yıllardır devam eden bir soruşturmayı kapatan NHTSA yeni bir soruşturma daha açtı. Aralık ayında Tesla’nın ABD’deki hemen her aracını içeren 2 milyondan fazla elektrikli aracı geri çağırması ile ilgili endişeler tespit edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir