okey oyna

Ters Ozmos Sistemi Nedir?

Farklı kaynaklardan temiz su elde etmek için kullanılan ters ozmos sistemi günümüzde birçok ülkenin başvurduğu bir yöntemdir.

Öyle ki temiz su elde etmenin en güvenilir yöntemi olarak değer görüyor. İçeriğinde bulundurduğu filtrasyon sistemi sudaki kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik kirliliği tamamıyla uzaklaştırıyor. Sudaki bu ağır metalleri uzaklaştırmada son teknoloji olan ters ozmos hiçbir dış etkenden suyun içerisine kimyasal dokunuş yapılmamasını sağlıyor. Fiziksel bir işlemle suyun arıtılmasında rol oynuyor. Bu sistem ile işlem gören suların hiçbirinde arıtılmamış, içerisinde hala ağır metallerin bulunduğu sular ile karşılaşılmamıştır.

Deniz Suyu Nasıl Arıtılır?

Desalinasyon olarak adlandırılan deniz suyu arıtma yerleşim yerleri için içilebilir su elde etmeye katkıda bulunuyor. Günümüzde doğal su kaynaklarının azalması yerleşim yerlerinde su azlığı probleminin yaşanmasını da doğru orantıda ortaya çıkartıyor. Dolayısıyla son teknoloji ile üretilen bilhassa ters ozmos sistemi su yoksunluğunun yaşanmamasını önemli oranda sağlıyor. Deniz suyu içerisinde yüksek oranda çözünmüş şekilde bulunan tuz moleküllerinin membran teknoloji ile sudan uzaklaştırılmasını sağlıyor. Membran sistemleri aynı zamanda sudaki iletkenliğin minimuma düşürülmesine de fırsat sunuyor. Bu sistem şöyle bir uygulama sergiler: Deniz suyuna baskı yapılması sonucunda deniz suyunun membranlardan geçirilmesidir. Ters yıkama gereksinimi olmayan bu sistem çapraz akış prensibine göre çalışır. Membran yıkama üniteleri belirli aralıkları gözeterek kimyasal ile yıkama işlemi yaparlar.

Ters Ozmos Yöntemi

Tuz giderme işlemi ile birlikte çeşitli arıtma ihtiyacına cevap veren bir yöntem olarak sıklıkla tercih ediliyor. Düşük kapasiteli sistemler göz önüne alınarak ters ozmos yöntemi su arıtımı konusunda tam güveni sağlaması ile öne çıkıyor. Diğer arıtma yöntemlerine kıyasla daha ekonomik olduğu literatür araştırmasında kanıtlanmıştır. Sudaki katyon ve anyon oranlarının ayarlanması ve organik maddelerin ayrıştırılmasında işlevselliğini göstermektedir. Bu sistemin diğer avantajları ise şöyledir:

  • Modüler tasarım
  • Kimyasal katkı ihtiyacının olmaması
  • Boyut sınırlamalarının olmaması
  • Düşük enerji kullanımı
  • Kesintiye neden olmadan otomatik işletme olanağı
  • Faz ve sıcak değişimlerinin az olması

Akgirişim aracılığı ile su arıtma teknolojisine güven ve kalite unsurları da ekleniyor.

 205 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir